Şırnak Valiliğinden İnanılmaz duyuru: Mezarlıklarda Yıkım Yapılacak

0
1.568 kez

Şırnak Valiliği son günlerde yaşanan PKK çatışmaları ve operasyonlar nedeniyle bazı yerleri geçici güvenlik bölgesi ilan etti. Güvenlik bölgesi ilan edilen yerler arasında PKK mezarlıklarının da bulunması tartışmalara neden oldu.

Valilik yaptığı açıklamada “sözde mezarlıkların etrafında bulunan müştemilatın yıkılması”na karar verildiğini de belirtmesi, HDP’lilerin tepkisine neden oldu. Bazı HDP’liler mezarların da yıkılacağını öne sürdü.

 

Altı ay süreyle

Şırnak Valiliği’nden yapılan yazılı açıklama şöyle:

Bölücü Terör Örgütü’ne ait sözde mezarlıkların etrafında bulunan müştemilatın yıkılması ve sözde mezarlıkların yakınında bulunan teröristlerin etkisiz hale getirmek maksadıyla icra edilecek operasyonlar esnasında vatandaşların zarar görmesini önlemek ve bölgede güvenlik güçlerimize hareket serbesti sağlamak için sözde mezarlıkların yer aldığı Bestler-Dereler, İncebel Dağları, Faraşin Bölgesi, Altın Dağları ve Cudi Dağı valiliğimizce 15 gün, mütakiben Bakanlar Kurulu Kararı ile 6 ay süre ile Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi ilan edilmiştir.

Ayrıca 06 Temmuz 2015 tarihli ve 2015/7914 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla, 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 32/A maddesi gereğince, Uludere İlçesi Şenoba Beldesinde bulunan Kureşin ve Karaçalı Tepesi 31 Mayıs-31 Ağustos 2015 tarihleri arasında, Cizre İlçesi Küpeli Dağı ve Dağlıca-Pavan Bölgesi 16 Haziran-16 Eylül 2015 tarihleri arasında toplumsal olay görünümlü terör eylemlerinin artış göstermesine ve bölücü terör örgütünün arazide üstlenmesine mani olmak, halkın can ve mal güvenliğini korumak maksadıyla geçici askeri güvenlik bölgesi ilan edilmiştir.” DHA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER