Demirtaş’tan Bahçeli’ye yanıt

0
803 kez

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Savaş koalisyonu kurulmuş durumda. Zannediyorum erken seçime de bu savaş koalisyonu ile gidecektir Türkiye” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başkanlığındaki heyet, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Merkezi’ne Suruç Katliamı için başsağlığı ve geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, MYK üyeleri Ali Ürküt, Pervin Oduncu, Alp Altınörs, Dilek Yağlı ve HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım ile birlikte Suruç katliamında gençlik örgütü olan SGDF üyeleri katledilen ESP’yi ziyaret etti. Demirtaş ve beraberindeki heyeti, ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy, Sosyalist Kadın Meclisleri Sözcüsü Fadime Çelebi, ESP yöneticilerinden ve HDP PM üyesi Orhan Çelebi, ESP İl Başkanı Ali Haydar Akdeniz gibi isimler karşıladı.

Demirtaş burada yaptığı konuşmada, “Savaş koalisyonu kurulmuş durumda. Zannediyorum erken seçime de bu savaş koalisyonu ile gidecektir Türkiye” dedi.

Demirtaş’ın konuşmasından satır başları şöyle.

“AKP- MHP savaş koalisyonu. MHP seçim meydanlarında verdiği bütün sözleri unutarak, ‘benimle yürü Türkiye değil’ arkasına taktıklarını sarayın bahçesine götürmüş durumda. Eminim MHP’ye oy veren Türk milliyetçileri bunu sorgulayacaktır. Sarayın bahçesinde nöbet tutmak için mi MHP seçmeni bunlara oy veriyor. Dolayısıyla savaş koalisyonu kurulmuş durumda. Zannediyorum erken seçime de bu savaş koalisyonu ile gidecektir Türkiye.

Seçim olacaksa da bir an önce karar alıp sahaya inmekte fayda var. Bir an önce Türkiye seçimini yapmalı. Bu defa da AKP’den kalıcı bir kurtuluşun alternatifi ortaya çıkmalı. HDP buna hazırdır. Parti meclisi ile yaptığımız toplantıda bütün teşkilatlarımız olası bir erken seçime hazır olduklarını ifade ediyorlar. Biz kendimize güveniyoruz.

İnşallah bu seçimde bu defa AKP Türkiye’nin başına bela olmaktan çıkar. Fakat şunu da duymak istiyoruz AKP’den. Kaç seçimde yenilirse yenilmiş sayıyorlar kendilerini? Onu da bilmek istiyoruz.

‘Arınç isterse Zergele Köyüne birlikte gidelim, alçaklık nedir, orada tespit edelim’

“Bizim dünkü toplantılarımız sonrasından hava saldırılarında sivillerin katledildiği Zergelê köyüne HDP heyetinin gitmesi kararlaştırıldı. Gidip olay yerinde katliamın yaşandığı yerde tespitler yapacaklar. Eğer Dışişleri Bakanlığı veya AKP yetkilileri veya Bülent Arınç arzu ediyorsa, gidip alçaklığı bizatihi yerinde görmek istiyorsa, buyursun gelsin. Alçaklık nedir, orada tespit edelim. Biz ille öyle oldu demiyoruz, gidip göreceğiz. Buyursunlar heyetimize dahil olsunlar. Raporlasınlar, Türkiye’ye de dönüp açıklasınlar. Bir kaç gün sonra da raporları açıklayacağız.

‘Seçmenimize küfür edene bin misliyle de aynen iade ediyorum’

“HDP İstanbul’da üçüncü partidir. Bu Türkçe’yi doğru dürüst konuşamayan Türk milliyetçilerinden daha fazla oy almıştır. HDP İstanbul’un en fukara semtlerinden oy almıştır. Öyle üçüncü parti olmuştur. Elbette zenginler de HDP’ye oy vermiş olabilir. Hepsi bizim için çok saygındır.

“Seçmenimize küfür hakaret edene de bin misliyle de aynen iade ediyorum. Seçim öncesi hırsızdan hesap sorarız deyip, seçim sonrası hırsızın sarayında zevki sefa sürenler midir şerefli olanlar? Şeref kavramını kullanmaya kalkmasınlar, hadlerini bilsinler.

“Köyler yakılıyor, ormanlar yakılıyor, faili meçhuller başladı, işkence var hem de belgeli, daha ne olacak 90’lara dönmek için. Daha başka ne yapılıyordu. Bunlar yapılıyordu. AKP 90’lara dönmek istiyor olabilir. Ama onlar şunu unutmasın. 90’lara döndürebileceğiniz bir siyasi ortam yok. Korkutabileceğiniz sindirebileceğiniz bir halk yok. Yoksa devlet aynı devlet. Siz 90’ları çok arzuluyorsunuz. Ama biz bunun önüne geçeceğiz.”

 

imc

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER