Şengalli Êzidîler 74. Katliamın Yıldönümünde Siirt’i Gözyaşına Boğdular

0
1.583 kez

Siirt Belediyesi Dudêran Şengal Kapmı’nda kalan Şengalliler, Şengal’in DAİŞ çeteleri tarafından işgal edilişin birinci yıl dönümünü yaptıkları etkinlik ve yürüyüş ile protesto etti. Ezidî çocukların vahşet örgütü IŞİD’in yaptığı katliamı canlandırığı müsamere sırasında ise izleyiciler arasında göz yaşı sel oldu.

 

Şengal’in DAİŞ çeteleri tarafından işgal edilişinin birinci yıldönümünü Siirt Belediyesi Dudêran Şengal Kapmı’nda kalan Şengalliler, yaptıkları etkinlik ve yürüyüş ile protesto etti. Siirt Belediyesi Dudêran Şengal Kampında yapılan yürüyüşe kamptaki Şengallilerin yanı sıra HDP Siirt Milletvekili Hatice Seviptekin, Siirt Belediyesi Eş Başkanları Belkiza Beştaş Epözdemir ve Tuncer Bakırhan, HDP, DBP il yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Şengal ve Rovaja’da yaşamını yitirenler adına yapılan saygı duruşundan sonra yürüyüşe geçen Şengalliler, “Şehît namirin”, “Şengal Jenosit”, “biji berxwedan YPG” sloganları attı. Yürüyüş sonrası gelenlere hitap eden Siirt Belediyesi Eş Başkanı Tuncer Bakırhan, “Bu gün Şengal soykırımın birinci yıl dönümü. İŞİD eliyle Şengal halkımızın boynuna dolandırılan imliğin yıl dönümü. Şengal’de Êzîdî halkımıza yapılanları tüm dünya gördü. İnşallah Allah da bu yapılanlara sebebiyet verenleri cezasız bırakmayacak. Biz bu yaşananlar karşısında asla sessiz kalmayacağız. Kobenê, Şengal, Başur, özgür olana kadar, Kürt halkı haklarına ulaşana kadar 7’den 70’e mücadelemizi sürdüreceğiz. Hiç kimse sanmasın ki Şengal halkı yalnızdır, pazarlarda sattıkları kadınlar yanlızdır. Biz 40 milyon Kürt olarak Şengal ve Êzîdî halkımızın yanındayız. Siirt ile Şengal’in, Umriye ile Van’ın hiçbir farkı yok. Bizlere bu zulmü yaşatanları, analarımızın göz yaşının akmasına neden olanları kınıyoruz. Acıları acımızdır. Hepimiz kardeşiz. Siirt Şengalli haklarımızın da bir şehridir” dedi.

“Herkes kızlarımızın, kadınlarımızın çığlığı olsun”

Kamptaki Şengalliler adına konuşan Zîlan Esmahan Elîqa ise, Şengal’de yaşananlara dikkat çekerek, “Çocuklarımız geçen yıl bu gün gibi açlıktan ve susuzluktan öldü. Bizlere geçen yıl bu gün gibi ihanet edildi. Bu yaşananları asla unutmayacağız ve inşallah annelerimizin göz yaşları yakın zamanda diner. Tüm dünyaya sesleniyoruz. Bize karşı yapılanlara, kızlarımıza, kadınlarımıza yapılanlara, namusumuza el uzatanlara karşı sessiz kalmayın. Herkes kızlarımızın, kadınlarımızın çığlığı olsun” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından kaptan kalan Şengalliler, Şengal’in DAİŞ çeteleri tarafından işgal edildiğinde yaşananları oynadıkları tiyatro oyunuyla gelenlere sahneledi. Tiyatro oyundan sonra Şengal’in işgalinin yıldönümü nedeniyle yapılan program sona erdi.

KATLİAMIN CANLANDIRILMASI SIRASINDA GÖZ YAŞI SEL OLDU

Tarihte 74 kere katliama maruz kalmış Êzidî halkına yapılan son mezalimin canlandırılması sırasında yaşanan duygu seli birçok Şengalli’ye o anları tekrar yaşatırken yaşanan duygusal atmosferde fenalaşanlar oldu. IŞİD kılığındaki oyuncuların halka yaptığı katliamlara karşı HPG kıyafetli oyuncular sahneye girip halkı onların elinden kurtarma mücadelesine girişti. Özellikle katliamın canlandırıldığı sahneler Siirt Duderan Kampındaki herkesi gözyaşına boğdu.

işte bu acı günün anmasından akılda kalan bazı sahneler

 

+Şengalli Ezidler , +Şengal Katliam¦-n¦- Protesto Etti (4)

+Şengalli Ezidler , +Şengal Katliam¦-n¦- Protesto Etti (2) +Şengalli Ezidler , +Şengal Katliam¦-n¦- Protesto Etti (8) +Şengalli Ezidler , +Şengal Katliam¦-n¦- Protesto Etti (6) +Şengalli Ezidler , +Şengal Katliam¦-n¦- Protesto Etti (5) +Şengalli Ezidler , +Şengal Katliam¦-n¦- Protesto Etti (4)

+Şengalli Ezidler , +Şengal Katliam¦-n¦- Protesto Etti (9) +Şengalli Ezidler , +Şengal Katliam¦-n¦- Protesto Etti (14) +Şengalli Ezidler , +Şengal Katliam¦-n¦- Protesto Etti (13) +Şengalli Ezidler , +Şengal Katliam¦-n¦- Protesto Etti (12) +Şengalli Ezidler , +Şengal Katliam¦-n¦- Protesto Etti (11) +Şengalli Ezidler , +Şengal Katliam¦-n¦- Protesto Etti (10)

+Şengalli Ezidler , +Şengal Katliam¦-n¦- Protesto Etti (15) +Şengalli Ezidler , +Şengal Katliam¦-n¦- Protesto Etti (25) +Şengalli Ezidler , +Şengal Katliam¦-n¦- Protesto Etti (24) +Şengalli Ezidler , +Şengal Katliam¦-n¦- Protesto Etti (23) +Şengalli Ezidler , +Şengal Katliam¦-n¦- Protesto Etti (20) +Şengalli Ezidler , +Şengal Katliam¦-n¦- Protesto Etti (19)

SiirttenÖte

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER