Eruh’taki festival ‘güvenlik’ gerekçesiyle yasaklandı

2
839 kez

Eruh Belediyesi tarafından 14-15 Ağustos tarihleri bu yıl 5’incisi düzenlenecek olan, “Eruh Çirav Kültür Sanat ve Doğa Festivali” Siirt Valiliği tarafından “kamu düzeni” ve “huzur ve güvenliğin sağlanması” amacıyla yasaklandı.

Eruh Belediyesi, Temmuz ayında Eruh Kaymakamlığı’na yapılan ve 14-15 Ağustos tarihleri arasında bu yıl 5’incisi düzenlenmek istenen “Eruh Çırav Kültür Sanat ve Doğa Festivali” başvurusu Siirt Valiliği tarafından güvenlik gerekçesiyle yasaklandı.

Siirt Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Türkiye ve Güneydoğu’da son dönemde yaşanan yoğun terör olayları göz önünde bulundurulduğunda, festivalin yapılması için talep edilen yerlerde gece düzenlenecek bir etkinliğin güvenlik anlamında sorunlara neden olabileceğinden festival yasaklandı” denildi.

Önceki ‘suçları’ yeni keşfetti

Daha önceki yılarda yapılan festivallerde de suç unsuruna rastlandığı ve PKK’nin ilk silahlı eyleminin kutlanmasına yönelik konuşmalar yapıldığı belirtilen açıklamada, bu yıl düzenlenecek festivalde de benzer şeylerin yaşanabileceği ihtimalinin olduğu ifade edildi. Açıklamada söz konusu alanların, Bakanlar Kurulu kararı ile “Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi” ilan edildiği hatırlatılarak, “huzur ve güvenliğin” sağlanması için etkinliğin yasaklandığı belirtildi.

2 YORUMLAR

  1. “O”‘nun ne dediğinin neyi neden yasakladığının hiçbir önemi yok.
    Asıl yakışan Eruh Belediyesi’nin buna gerek kalmadan , duyarlı bir açıklama yapıp, ” günümüz savaş ortamında” festival yapmayı uygun görmeyip iptal ettiklerini duyurmasıydı.
    Her gün onlarca gerilla ve askerin, sivilin öldüğü bir ortamda festival yapmak akıl tutulması olsa gerek, ne dersiniz?

  2. o’nun ne dediği veya neyi neden yasakladığının hiç bir önemi yok.
    asıl yakışan, buna gerek kalmaksızın , Eruh Belediyesi’nin duyarlı bir açıklama yaparak “günümüz savaş şartlarında” festivali iptal etme kararı aldıklarını açıklamasıydı…

CEVAP VER