Prof. Dr.Kadri Yıldırım Zergele Katliamını anlatırken Peygamber Sünneti ile AKP uygulamalarını Karşılaştırdı

1
557 kez

F 16 savaş uçaklarıyla yerlebir edilen Kandil dağı eteklerindeki Zergele köyünde 8 sivilin ölmesinin kamuoyunda yarattı infiali yerinde yapılan araştırmalarla hazırlanan raporu değerlendiren HDP Siirt Milletvekili Prof.Dr.Kadri Yıldırım, gerçekleşen katliamı anlatırken Hz. Muhammed’in savaştaki uygulamalarıyla AKP hükümetinin uygulamalarını karşılaştırdı. İşte Kadri Yıldırım’ın Osman Baydemir ve Hüda Kaya ile birlikte sunduğu araştırma komisyano kanun teklifi öncesinde kamuoyuna yaptığı değerlendirmeler.

 

1)Zergeli sivil katliamını gerçekleştiren AKP bu kirli savaşta sadece insani ilkeleri ayak altına almamış, aynı zamanda İslami prensipleri de ayaklar altına almıştır. İsterseniz bir taraftan Hz. Peygamber’in müşriklerle savaşan İslam ordusuna verdiği talimata, bir taraftan da AKP’nin verdiği saldırı talimatında ortaya çıkan sonuçlara bakalım:

Hz. Peygamberin talimatı        : La taktulû tiflen                    (Çocukları öldürmeyin!)

AKP talimatında                     : Çocuklar da katledilmiştir

 

Hz. Peygamber’in talimatı       :La taktulû şeyhen                  (Yaşlıları öldürmeyin)

AKP talimatında                     :70-80 yaşındaki Ayşe Nine öldürülmüştür.

 

Hz. Peygamber’in talimatı       :La taktulû imreeten                (Kadınları öldürmeyin)

AKP talimatında                     :Kadınlar öldürülmüştür

 

Hz. Peygamber’in talimatı       :La taktaû şecereten                (Ağaçları kesmeyin)

AKP talimatında                     :Koca orman yakılmış ve ormandaki tüm canlılar yanmıştır.

Buna göre diyebiliriz ki AKP Kürdistan’daki  bütün canlılara düşman bir partidir. Ona göre sadece Kürdistan’daki insanlar değil,  aynı zamanda katırlar ve karıncalar da dâhil bütün canlılar “terörist” ve bölücüdür.

 

2)Zergeli Katliamı İkinci Roboski’dir. Her iki katliamın talimatını veren aynı zihniyettir. “Hatadan dönmek fazilettir” şeklinde bir atasözü vardır. Gönül isterdi ki Ankara Hükümeti bunca objektif rapor ve tespitlerden sonra bu fazileti gösterseydi, özür dileseydi ve sorumlular hakkında soruşturma yapıp gerekli cezayı vereceğini ifade etseydi. Ve keşke olur olmaz yerlerde gözyaşı döken Bülent ARINÇ namaz üzerinde şehit edilen Ayşe nine için de gözyaşı dökseydi ve “bu sivil  katliam bir alçaklıktır” diyebilseydi. Fakat kendisi bunu diyeceğine “bunun sivil katliam olduğunu söyleyenlerin bu iddiası alçaklıktır” deme cesaretini göstermektedir.

 

3)Eğer AKP ve yandaş medya bizim hazırladığımız raporu objektif görmüyorsa ve bizden önce hazırlanan Kürdistan İçişleri Bakanlığı’na balı Araştırma Komisyonu Raporuna inanmıyorsa buyursun kendisi bir araştırma komisyonunu görevlendirsin ve bu komisyon konuyla ilgili objektif araştırmalar yapsın. Arapça, Farsça ve Kürtçe bilen biri olarak ben de onlara eşlik edeyim ve birlikte gidelim.

 

4)Fakat AKP ve yandaş medya gerçekleri kabul edip ona göre hareket edeceğine, Zergeli’de PKK’nin para deposu olduğunu ve bu deponun vurulduğunu iddia edecek kadar iftira atmaktan çekinmemektedir. Milletvekilleri de dâhil olmak üzere HDP’lilerin arabalarına silah koyup bu silahları bu insanlara mal etmeye kalkışan zihniyet para sayma makinaları ile saydıkları ve ayakkabı kutularına koydukları paralardan bir miktar alıp bombalar yoluyla Zergeli Köyü’ne atarlarsa hiç şaşırmayın! Bu zihniyetten her şey beklenir.

 

5)AKP Hükümeti bir yandan İmralı-Kandil-HDP arasına kendi aklına göre bir fitne koymaya çalışırken, öte yandan özellikle Bakur (Kuzey) Kürt dinamikleri ile Başur (Güney) Kürt dinamikleri arasında bir fitne meydana getirmek için sinsice planlar yapmaktadır.

Bu bağlamda AKP Zergeli bombardımanından önce Bölgesel Kürt Hükümetini bilgilendirdiğini söylerken ve yandaş medya bunu dillendirirken, başta sayın Barzani olmak üzere görüştüğümüz yetkiler bilgilendirme ve haber vermenin bombardımandan 24 saat sonra yapıldığını ifade ettiler.

Yine bu bağlamda AKP ve yandaş medya Bölgesel Kürt Hükümeti’nin bu bombardımanı savunduklarını iddia ederken, görüştüğümüz tüm yetkililer bunun bir sivil katliam olduğunu ve bu saldırıyı kınadıklarını açıkça belirttiler.

Kürdistan’ın değişik parçalarından herhangi birisiyle dans edip başka birisiyle düşmanlık yapanlar şunu bilsinler ki Kürtler “birakujî” olarak adlandırdıkları kardeş kavgası fitnesini söndürmeye ve bu fitneye bir daha düşmemeye kararlıdırlar. Sık sık yapacağımız görüşme ve ziyaretlerle bu ruhu hep canlı tutacağız ve brakuji beklentisi içerisinde olanların bu heveslerini kursaklarında bırakacağız.

 

KÜRDİSTAN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ARAŞTIRMA KOMİSYONU                            02. 08. 2015

 

Soranice Aslından özet olarak Türkçeye Çeviren: HDP Siirt Milletvekili ve Heyet Üyesi Prof. Dr. Kadri YILDIRIM

 

GİRİŞ VE EKLER

 

Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığı Araştırma Komisyonu Zergelî (Altın Vadi) Köyü bombardımanı ile ilgili şu tespitlerde bulunmuştur:

 

1) Zergelî Köyü 01. 08. 2015 tarihinde sabah saat 04’ten saat 06’nın son dakikalarına kadar Türk Hükümetine ait savaş uçakları tarafından defalarca bombalanmış; bombalanmalar neticesinde 8 sivil vatandaş şehit düşmüş, 20 sivil vatandaş da yaralanmıştır.

 

2) Zergelî Köyü 37-38 aileden oluşmaktadır. Bu aileler bombardımandan gördükleri zarar nedeniyle köyü terk edip Xaneqa, Soran ve Raniye mıntıkalarına göç etmişlerdir.

 

3) Zergelî Köyü’ne 1 km. uzaklıkta bulunan ve 40 aileden oluşan Boliskan Köyü sakinleri de Türk hava bombardımanı korkusundan köylerini terk etmişlerdir.

 

4) Komisyon hem evlerin ve ev içi mobilyaların, hem de araba, hayvan ve ormanların hasarlarını da listeler halinde tespit etmiştir.

 

5) Görgü tanıkları olarak Zergeli Köyü muhtarı İsmail Ula Kadir ve aynı köyden Şirvan Ahmed Mir Muhammed ile Boliskan Köyünden Sabah Hamed Emin Brayim’in olayla ilgili ifadeleri ayrıntılı bir şekilde kaydedilmiştir.

 

6) Bombardımana tabi tutulan Zergeli Köyü ile ilgili görseller de raporun sonuna eklenmiştir.

 

Zergeli Köyü Muhtarı 1979 doğumlu İsmail Ula Kadir’in ifadesi:

 

“01. 08. 2015 tarihinde saat 04’te Türk savaş uçaklarının başlattığı ilk bombardımanda Ayşe Ahmed Mustafa adlı yaşlı bir kadın şehit düştü. Bombaların sesiyle uyanan insanlar bağırıp kaçışırken ikinci bombardıman başladı ve bu saldırıda Şükriye Ahmed Mîr Muhammed, Gurbet Ahmed Mir Muhammed ve kardeşimin kızı Ceylan Reşîd Ahmed yaralandılar. Ben yaralılara ulaşmaya çalışırken üçüncü bombardıman başladı ve bu saldırı da ben de yaralanıp yere düştüm, bir süre kendimden geçtim. Bombardıman sabah saat 06’ya kadar sürdü. Köylüler ve Boliskan Köyünden gelenler şehit düşen yaşlı Ayşe’nin cesedini enkaz altından çıkarmaya çalışırken dördüncü saldırı da yapıldı ve bu saldırıda da ölen ve yaralananlar oldu”.

 

Şehitler:

1Ayşe Ahmed Mustafa

2)Bolisan Köyü muhtarı Salih Resûl Muhammed Emîn

3)Heybet Resul Muhammed Emîn

4) Kadir Ebubekir Muhammed

5)Karuh Muhammed Emîn Hıdır

6) Necib (İranlı)

7) Sema Rustem

8)Xebat

 

Yaralılar:

1)Şukriye Ahmed Mîr Muhammed

20)Cahîd

 

Şahısların maddi zararları:

1) Hıdır Muhammed Emin      (59. 600. 000 dinar)

19) Salahaddin Hamed                       (6.000.000 dinar)

 

Köydeki Bazı Yapıların Zararları:

1) Cami                                   (6.000.000)

2) Okul                                               (5. 000. 000)

3)Elektrik altyapısı                  (15. 000. 000)

 

Prof. Dr. Kadri YILDIRIM

HDP Siirt Milletvekili

 

1 YORUM

 1. VAtandaşın RAporu
  1- zergeli de ölenlerin tamamı kürttür, bu nedenle AKP zerre kadar pişman değil, olmayacaktır da. Onlar için ha güneyin, ha kuzeyin kürdü farketmez ve değersizdir.
  Halen Pişmanlık ve özür gibi insani değerler bekleyenler demekki daha bunları tanımamıştır.
  2- AKP nin dinle, islamla, imanla zerre kadar alakası yoktur. Bizler bunu anlayali yıllar oldu. Ama hala peygamber sünneti ile AKP uygulamalarını karşılaştıranlar demekki AKP yi daha tanıyamamislar.
  3- AKP barış sürecini, kürtleri sevdiğinden değil, iktidarlarının ömrünü uzatmak icin kullanmıştır. HDP barajı geçip, iktidarları elden gidince AKP nin çözüm sürecine ihtiyacı kalmamıştır. Yani gerçek yüzleri budur!
  4- AKP ve yandaşlarının üç derdi vardır. Para, para ve para. Bunun dışında AKP de bulunan varsa da memleketin en saf ve temiz insani olarak müzeye konmalıdır.

CEVAP VER