Erdoğan’ın ‘bedelini öderler’ dediği Şırnak’ta gözaltı operasyonu

2
629 kez

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bedelini öderler” dediği Şırnak’ta DBP il eşbaşkanları ve belediye eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu 10 eve eş zamanlı olarak operasyonlar gerçekleştirildi. Baskınlar sırasında evlerinde bulunan 3 kişi gözaltına alındı.

Şırnak’ta Demokratik Bölgeler Partisi (DBP9 il eşbaşkanları ve belediye eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu 10 eve eş zamanlı düzenlenen baskınlarda 3 kişi gözaltına alındı.

Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) haberine göre, Şırnak Belediye eşbaşkanları Eylem Onuk, Serhat Kadırhan, Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Murat Kabul, belediye meclis üyesi Kamil Külper, DBP Şırnak İl eşbaşkanları Salih Gülenç, Zozan Anık, DBP Merkez İlçe Eşbaşkanı Ramazan Oğur, DBP’li yöneticiler Leyla İşlek, Salih Ürek, İnsan Hakları Derneği (İHD) Şırnak Şube Başkanı Emirhan Uysal’ın evlerine eş zamanlı olarak baskınlar gerçekleştirildi.

Baskınlarda evde bulunan Salih Ürek, Kamil Külper ve Leyla İşlek gözaltına alınırken, diğer isimler evde bulunmadığından dolayı gözaltına alınamadı.

Gözaltıların Pazartesi günü Şırnak ve ilçelerinde yapılan özerklik açıklamaları gerekçe gösterilirken, gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.

Ne olmuştu?

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 7 Ağustos’ta Zap Mahallesi’nde polisin açtığı ateş sonucu 3 kişi hayatınıkaybetmişti.

Polis saldırısının ardından Şırnak Halk Meclisi, “Devletin hiçbiri atanmışı bizi yönetemeyecektir. Biz onları tanımıyoruz. Kendi kendimizi yöneteceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e “Devlet Şeref Madalyası” tevcih töreninin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gazetecilere yaptığıaçıklamada şunları söylemişti:

“Siz de gazeteciler olarak bir sorun, ‘sizin kilonuz kaç’ diye. Bu ülkede Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin dışında bir devlet asla kabullenilemez. Bunun bedeli çok çok ağır olur. Ağır bir bedel öderler. Bu açıklamaları kimler yapmışsa zaten bunun hem yasal bedelini öderler, hem de diğer tür bedelini öderler.”

2 YORUMLAR

  1. ARKADAŞ BAZI İNSANLAR GEREKSİZ YERE YAPTIKLARI AÇIKLAMALARLA HEM PARTİLERİNİ HEMDE DEVLETİ ZORA SOKUYORLAR BÖYLE AÇIKLAMALARDAN ZİYADE DEMOKRATİK VE YASAL YOLLARLA AÇIKLAMALAR YAPILMALI 80 VEKİL MECLİSTE O OYLARDAN BİRİDE BENİM ONLAR KONUŞSUN BR İL YADA İLÇE BAŞKANI ÖYLE SİVRİ DEMECLER VERMESİN BİRAZDA İĞNEYİ KENDİMİZE BATIRALIM

CEVAP VER