Hakkari’de çatışmalar yer yer sürüyor

0
622 kez

HAKKARİ (DİHA) – Hakkari-Çukurca arasındaki karayolu bölgesinde HPG’liler ile askerler arasında yaşanan çatışma yer yer devam ederken, çatışmalarda bir HPG gerillasının yaşamını yitirdiği iddia edildi. Canlı kalkan olmak için çatışma bölgesine gitmek isteyen ise askerler tarafından engellendi.

Hakkari ve Çukurca karayolunun bir çok noktasına iki gündür HPG’liler tarafından hendek kazılmasının ardından sabah saatlerinden itibaren HPG’liler ile askerler arasında çıkan çatışmalar yer yer devam ediyor. Aralarında DBP ve HDP il eşbaşkanları ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu bir heyet karayolunun 40’ıncı kilometresinde bulunan Şine köprüsüne giderek incelemelerde bulundu.

Yer yer çatışmaların sürdüğü ve karayolunun hala hendekler ile kapalı olduğu bölgede, uzun araç trafiğinin olduğu görüldü. Ayrıca heyetin gittiği bölgede sivil bir yurttaşa ait olduğu öğrenilen bir kepçenin helikopterler tarafından ağır silahlar ile tarandığı görüldü.

Yaşanan çatışmalarda bir HPG gerillasının yaşamını yitirdiği de iddia edildi.

Yaşanan bombardımandan dolayı karayolu üzerinde bulunan köylerde yaşayan yurttaşlar tedirgin olurken, bölgede hava hareketliliği devam ediyor.

Çatışma bölgesine giden canlı kalkanlara asker engeli

Can kayıplarının önüne geçmek için canlı kalkan olmak üzere bölgeye gitmek isteyen Çukurca sakinleri de yine askerler tarafından engellendi. Bölgede mahsur kalan sivillere ulaşmaya çalışan ve aralarında Çukurca Belediyesi eşbaşkanları Servet Tunç ve Hilal Duman, DBP, HDP ve İHD yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda yurttaş, Çukurca’ya 20 kilometre mesafede bulunan Köprülü Jandarma Karakolu önünde durdurularak, Şine bölgesine geçişlerine izin verilmedi.

Askerin engellemesi üzerine açıklama yapan Çukurca Belediyesi Eşbaşkanı Tunç, asker ve gerillaların ölmemesi için harekete geçtiklerini, ancak engelle karşılaştıklarını söyledi.

Tunç, Çukurca halkının sonuna kadar barışı savunacağının altını çizerek, “Bu barış ortamının tekrardan oluşması ve Sayın Öcalan ile yeniden görüşülmesi için bütün alanlarda mücadelemize devam edeceğiz” dedi.
Yapılan açıklamanın ardından Çukurcalılar araçları ile ilçe merkezine geri döndü.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER