Irkçı Prof’tan ‘Her askere karşılık bir HDP vekili indirilmeli’ çağrısı

2
615 kez

Arel Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde görev yapan Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk, hayatını kaybeden her askere karşılık bir HDP’li milletvekilini “indirme” çağrısında bulundu. Tepkilere neden olan bu sözü karşısında kendisini “Nasıl anlaşılırsa öyle yorumlansın” diyerek savunan Şentürk hakkında, çalıştığı üniversite de tepkiler üzerine uzaklaştırma kararı aldı.

HDP’li milletvekilleri hedef alan açıklama ve nefret çağrılarına Türkiye’de bulunan bir üniversitede görev yapan ve “Prof. Dr.” sıfatı taşıyan bir akademisyen de eklendi. İstanbul’da bulunan Arel Üniversitesi’nin Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde görev yapan Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk, kişisel Facebook hesabından nefret içerikli paylaşımlarda bulundu.

Şentürk, HDP’li vekillere dönük hakaretlerinin ardından işi “Bu iş böyle olmaz. Her şehidimize karşılık bir HDP milletvekili indirilmeli”ye kadar vardırdı.
Şentürk, bu çağrısı ile vekilleri açık bir biçimde hedef gösterdi.

Şentürk’ün bu mesajına tepkiler de geldi. Bir öğrenci Şentürk’ün bu mesajının altına “Savunulan görüşün, nefret dolu sözlerin insanları ne denli kışkırtacağının ön görüsünü yapamayan veya yapıp da bundan haz alan bir prof. ün kitaplarını ders kitabı olarak kullanıyoruz. Vah ki ne vah!” diye yazarak tepki gösterdi.

Kendisi ‘Nasıl anlaşılırsa öyle yorumlansın!’ diye savundu

Hürriyet’in ulaştığı Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk, bu konuda fazla konuşmak istemediği belirterek şunları söyledi: “Nasıl anlaşılırsa öyle yorumlansın. Yani indirmek aynı zamanda biliyorsunuz milletvekilliğini düşürmek demektir. Bu Türkçenin çok açık bir ifadesi. Fazla bir önemi yok, konuşmak istemiyorum. İndirme fiilinin ne anlama geldiğini Türkçe’de açıklarsınız. İndirme kelimesi milletvekilliğini düşürmek anlamına da geliyor” dedi.

Üniversitesi soruşturma başlatıp, görevden uzaklaştırdı

Gündem yaratan bu mesajının ardından Prof. Dr. Şentürk’ün görev yaptığı Arel Üniversitesi’nden de açıklama gecikmedi. Üniversite, Şentürk hakkında uzaklaştırma kararı aldığını duyurdu.

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: ”Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk’ün 10.08.2015 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklama nedeniyle hakkında disiplin soruşturması açılmış ve soruşturma sonuçlanıncaya kadar üniversitemizden uzaklaştırılmasına karar verilmiştir’.’

2 YORUMLAR

  1. ırkçılık yapmak insanlığa en büyük zaradır o prof yada sizler yada bizler her kişm yapıyorsa ya dini bilmediğinden yada hain olduğundan yapıyordur ırkçılığı

CEVAP VER