Siirt Belediyesi, Berfin Kadın Merkezi Uyuşturucuya Savaş Açtı

2
906 kez

 

Siirt’te son zamanlarda uyuşturucu madde kullanımında yaşanan artış ve madde bağımlısı gençlerin suça buluşma oranlarının artması nedeniyle Siirt Belediyesi Berfin Kadın Danışma Merkezi tarafından kentte “Uyuşturucuya Hayır” kampanyası başlatıldı.

 

Siirt kent genelinde gençler ve çocuklar arasında madde bağımlılığında yaşanan artış  ve  bu artışa  bağlı olarak  bağımlı gençlerin suça bulaşma oranlarında yaşanan artış nedeniyle Siirt Belediyesi bünyesinde  faaliyet  yürüten Berfin Kadın Danışma  Merkezi tarafından “Uyuşturucuya Hayır” Kampanyası başlatıldı.

 

Kampanya çerçevesinde Arapça, Türkçe ve Kürtçe olarak hazırlanan “Uyuşturucuya Hayır”, “Bağımlı Birey Özgürlüğünü Kaybeder”, “Çocuğum Yapmaz Deme Önlem Al” yazılı billboardlar asılırken,  kampanyanın başlaması ile ilgili olarak açıklama yapan Berfin Kadın Danışma Merkezi Çalışanı Sosyolog  Celile Ası Güneş, Siirt genelinde  gençler arasında  madde  kullanımında  son zamanlar da  gözle görülür bir artış  yaşandığını ifade ederek, “ Geçtiğimiz günlerde Eruh ilçesine bağlı Payamlı(Dêrawid) köyünde bonzai kullanan ve başka  il den köye gelen bir genç bonzai krizine girerek annesi ve kardeşini öldürdü. Kadın merkezi olarak yakınlarından ve hastane yetkililerinden olay ile ilgili bilgi aldık. Tabi bu olay ile ilgili madde bağımlısı bireylerin kendini kontrol altında tutamadığını toplumu her geçen saniye yok eden madde bağımlılığının korkunç boyutlara vardığını bir kez daha gördük. Araştırmalarımızda Siirt’te madde kullanımı yaş aralığının ortaokul seviyesine kadar düştüğü ve geçen yıla göre kullanım ve suçluluk oranının %20-30 oranında arttığı ortaya çıktı. Bu yönde kadın merkezimizce bu gün itibariye bir kampanya başlatıyoruz.  Kampanya  dahilinde bilinçlendirme çalışmaları yapma kararı aldık. Toplumda duyarlılık ve farkındalık yaratabilmek adına billboard çalışması ile başladık. İleriki günlerde madde bağımlılığıyla mücadele konusunda eğitim çalışması da hedeflerimiz arasındadır” dedi.

 

berfin-kadin-uyusturucuya-hayir1

berfin-kadin-uyusturucuya-hayir2

berfin-kadin-uyusturucuya-hayir3

SiirttenÖte

 

2 YORUMLAR

  1. Kurumsallaşma sorunudur bizimkisi Arthur, devletin ve Allah’ın dayatıldığı her yerde kadın gene kadın merkezlerince uyutuluyor. Bu ne yaman çelişki der gibidir annem, oysa öyle bir hareket var ki kadını adeta dirilten… ama kurumlarda bu paradigmanın içi boşaltılıyor avangardlarca… Üzgünüm Arthur.

CEVAP VER