Siirt, Eynê(Bağgöze) Köyünde Çocukların Bulduğu Havan Topu imha edildi

0
2.222 kez

Siirt’in Eruh ilçesine Bağlı Eynê(Bağgöze) köyünde mezarlıkta yapılan bir defin töreninin ardından civardaki çocuklar mezarlıktaki su deposunun arkasında patlamamış bir havan topu mermisi buldular. Eski olduğu anlaşılan havan topu şans eseri çocukların ellerinde patlamadı.

 

Eynê köyü mezarlığında merhum Yusuf Toprak’ın defin töreni ardından gerçekleşen olayda mezarlıktaki su deposunun arkasında oynayan çocuklar patlamamış bir havan topu mermisi buldular. Buldukları cismin tehlikesini bilmeyen çocuklar top mermisini köy içine getirerek bir süre oynadılar. Çocukların ellerindeki tehlikeli askeri cismi gören büyükler olayı derhal köydeki askeri tabura bildirdiler. Siirt’ten gönderilen bomba imha ekipleri havan topunu çocukların bulduğu alana götürerek burada imha etti.

 

Görüştüğümüz köylüler 10-15 yıl öncesine bile ait olsa köy çevresinde bu tür askeri cisimlerin bulunabileceğini bu yüzden askeriyenin buralarda arama tarama ve temizlik ve işlemi yapması gerektiğini dile getirdiler. Havan topu çocukların elinde patlamış olsa ortaya çıkacak sonuç içler acısı olacaktı.

 

havan topu

İşte Havan Topunun İmha Edildiği Görüntüler:

SiirttenÖte

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER