Silopi’de 90’lı yılların vahşeti: Gözaltında işkence ve silahlı tecavüz

0
840 kez

ŞIRNAK (DİHA) – AKP’nin özel savaş güçlerinin halka yönelik sınırsız terör uyguladığı ve polis kurşunlarıyla 3 kişinin yaşamını yitirdiği onlarca kişinin de yaralandığı Şırnak’ın Silopi ilçesinde gözaltında, 1990’lı yılları aratmayan işkence ve tecavüz vahşetinin yaşandığı ortaya çıktı. Yaralıları hastaneye götürürken gözaltına alınan yurttaşlardan F.A., gözaltında tecavüz vahşetini şu sözlerle anlattı: “Bize bir çok şey yaptılar, aklım başımdan gitmişti hatırlayamıyorum. Bazı polisler silahlarının namlusunu pantolonumuz içerisinde gezdirerek makatımıza soktu. Çok farklı şeyler yaşadık.”

AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uygulamaya koyduğu topyekün savaş konseptiyle 90’lı yıllara geri mi dönülüyor tartışmaları süredursun, Kürdistan’da AKP’nin özel savaş güçlerinin uygulamaları 90’lı yılların vahşetini yaşatıyor. Halkın hendekler kazarak siyasi soykırım operasyonlarına karşı kendini savunduğu Şırnak’ın Silopi ilçesi Zap Mahallesi’nde 7 Temmuz’da adeta tüm kente savaş açarak saldıran polis, gün boyu kenti taramış, birçok yeri ateşe vermişti. Saldırılarda polis kurşunlarıyla 3 kişi yaşamını yitirmiş, onlarca kişi ise yaralanmıştı. Yaralıları hastaneye taşımak isteyen yurttaşlar ise hastane kapısında taranarak gözaltına alınmış, gözaltında yoğun işkencelere maruz kalmıştı. Gözaltında polis işkencesine maruz kalan yurttaşların anlatımları yaşanan vahşetin her gün yeni bir ayrıntısını ortaya çıkarıyor.

Yaralıları hastaneye taşırken gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemede serbest bırakılan yurttaşlardan F.A., gözaltında tutuldukları Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde yaşadığı vahşeti anlatarak, polislerin silahlarıyla kendilerine tecavüzde bulunduğunu anlattı. F.A.’nın anlatımları, 90’lı yıllarda Kürdistan’da devreye konulan kirli savaşın tüm uygulamalarının sürdüğünü gösteriyor.

Yaralıları götürürken gözaltına alındı

F.A., polis saldırısında yaralanan bir akrabasını hastaneye götürürken gözaltına alındığını söyledi. Yaralıları arabayla hastaneye götürdüklerini ve hastane kapısına vardıklarında 30 civarında polisin silahlarını kendilerine doğrulttuklarını belirten F.A., “Bizi araçtan indirdiler ve bizlere, akrabalarımıza ağır küfürler savurdular. Sonrasında hepimizi yüz üstü yere yatırdılar ve yaralıları da getirdiler. Polislerden biri ayağıyla yaralı akrabam Hasan Aşula’nın yarasına bastı, yaralıyı öldürmelerine az kalmıştı” dedi.

‘Hepimizi üst üste yığdılar’

Gözaltına alındıktan sonra polislerin kendilerini sürekli dövdüğünü belirten F.A., gözaltındaki işkenceyi şöyle anlattı: “Bizi gözaltına aldıktan sonra bir araç çağırdılar. Birbirlerine ‘Bunlar insan değil, bunlar koltuklara oturmasın’ diyorlardı. Hepimizi üst üste yığdılar. Altta kalanlar nefes alamıyordu. Yukarda kalanlara ise polis saldırıyordu.”

Kerpeten, yangın tüpü, silah dipçikleri…

F.A., Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüklerinde işkencenin dozajının iyice arttığını ve polislerin kerpeten, yangın tüpleri ve keleş dipçikleriyle kendilerine saldırdığını anlattı. F.A., emniyette yaşadıklarını şu sözlerle aktardı: “Emniyete götürüldüğümüzde, sabah yaralıları hastaneye götürürken gördüğüm ve elimi kaldırarak ‘yaralıları götürünceye kadar durun’ diye seslendiğim bir polis vardı. O polis beni arıyordu. Beni görür görmez keleş dipçiğiyle bana vurdu. Vurduklarında kendimden geçtim, sonra bir polis yangın tüpünü getirerek yüzüme sıktı ve beni ayıltmaya çalıştı. O sürede, bir polis ‘Bu köpek öldü’ derken bir diğer polis ise ‘Ölmüşse götürüp Zap alanına atalım’ diye cevap verdi. Daha sonra bizi bodrum katına indirdiler ve ‘Eğer hareket ederseniz sizi öldürürüz’ tehdidinde bulundular. Bir polis, ‘Benim devrem yaralandı, eğer ölürse hepinizi öldürürüm’ dedi. Bu biçimde bize işkence ettiler.”

‘Silahlarının namlusunu pantolonlarımızın içine soktular’

F.A., daha sonra polislerin onu bir odaya götürdüğünü, orada yalnızca kendisine işkence ettiklerini anlattı. Kirli savaş sürecinde gözaltında polis ve askerin sıklıkla gerçekleştirdiği cop veya silahla tecavüze maruz kalan F.A., yaşanan vahşeti şöyle anlattı: “Bir polis beni odaya götürdü. Bana bir parça tel göstererek ‘Sana elektrik vereceğim’ dedi. Bir diğeri kerpeten getirerek ‘Dişlerini çekeceğim’ dedi. Beni ve arkadaşlarımı çok dövdüler. Kuran-ı Kerim üzerine yemin ederek bir şey yapmadığımı söyledim. Başımıza bir çok şey getirdiler. Bir çoğu aklıma gelmiyor çünkü kendimde değildim. Bazıları silahlarının namlusunu pantolonlarımızın içinde gezdirerek makatımıza soktu. Bize bir çok şey yaptılar.”

‘İnsanları gördüğümde polis sanıp korkuyorum’

F.A., polislere cevap verdiği için polislerin en çok ona saldırdığını belirterek “Onlar kendi açılarından savaş başlatmışlar ve bizi vuruyorlar. Kendi aralarında ‘Şimdi ne 90’lı yıllar ne de 80’li yıllara benziyor’ biçiminde konuşuyorlardı.” Yaşadıklarından dolayı halen kendine gelemediğini belirten F.A., sözlerini şöyle tamamladı:” Şimdi kendimde değilim. İnsanları gördüğüm zaman polis sanıp korkuyorum.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER