HDP: Asayişe muhtar bakmaz!

0
652 kez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın dün muhtarlarla yaptığı toplantının yankıları devam ederken bir açıklama da HDP’den geldi. Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Saruhan Oluç tarafından yapılan açıklamada, “Mahalle muhtarları iktidarın ajanı değildir” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla “yurttaşlar arasında güvensizlik, kutuplaşma, gerginlik ve huzursuzluk yaratmaya devam ettiği” savunulan açıklamada, Erdoğan’ın ‘hangi evde kim olduğunu bildirin’ çağrısı yapması, “toplum içinde muhbirlik eğiliminin güçlenmesine yönelik bir çaba” olarak değerlendirildi.

Mahallelerde seçilen kişilere ‘muhtar’ denmesinin anlamlı olduğu çünkü ‘muhtar’ın “özerk-bağımsız” anlamına geldiği belirtilen açıklamada Cumhurbaşkanı’nın “bu talebiyle bu anlamı yıkıp geçtiği” söylendi.

Açıklamada şöyle denildi, “Cumhurbaşkanı’nın muhtarlara yönelik ihbarcılık yapma çağrısı, muhtarların toplumsal fonksiyonunu zedeleyecek bir çağrıdır. Çünkü muhtarlar yerel yönetimlerin, yerel demokrasinin önemli bir birimidir. Yurttaşların güven duyduğu ve yüz yüze ilişki kurduğu bir kuruma muhbirlik görevini atfetmek bir psikolojik savaş hamlesidir.”

 

“BU ZİHNİYET BAŞARISIZ OLDU”

Oluç’un açıklamasında, “memlekette asayiş ile ilgili bir sorun varsa, bununla ilgili kurum muhtarlık değildir” denilerek “Cumhurbaşkanı’nın yaklaşımının yurttaşların muhtarlara bakışını olumsuz yönde etkileyeceği” savunuldu. Açıklamada ayrıca, “Cumhurbaşkanı’nın bu zihniyetinin başarısızlığı daha önce defalarca görülmüştür. Toplumsal ve tarihsel sorunların bu politikalarla çözülemeyeceğini halen anlayamamış olanlar, yanılgılarının farkına er ya da geç varacaklardır. Cumhurbaşkanı’nın bir siyasi parti genel başkanı gibi günlük siyaset hakkında demeç vermek için muhtarları araç olarak görmesi pek çok açıdan yanlıştır. Cumhurbaşkanı muhtarlarla bir araya gelme ihtiyacı duyarsa, kendisi onlara gitmelidir. Bu toplum, muhtarlarla bir araya geldiğinde, onların sorunlarını dinleyerek anlamaya çalışan bir cumhurbaşkanını hak etmektedir, tersini değil” denildi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER