HDP’li Yıldırım’dan ‘Kürtçe öğretmenleri’ raporu

0
663 kez

HDP Milletvekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım, atanamayan Kürtçe öğretmenleri ile ilgili rapor hazırladı.

Kürtçe öğretmen adaylarının atanmasına ilişkin belirsizlik sürerken HDP Siirt Milletvekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Milli Eğitim Bakanlığı’na Kürtçe öğretmenlerinin taleplerini içeren bir rapor sundu.

Yıldırım, raporda “Haziran 2013’te ilk mezunları verilen Kürtçe öğretmenlerinden şimdiye kadar sadece 28 kişi atanmıştır. Fakat başta Mardin Artuklu Üniversitesi olmak üzere toplamda beş üniversiteden 1500 civarında mezun Kürtçe öğretmen adayı düşünüldüğünde ve MEB tarafından verilen Kürtçe dersini seçen öğrenci sayısı dikkate alındığında bu atamanın yeterli olmadığı açıktır. Bu sebeple de seçmeli Kürtçe dersi ve Kürtçe öğretmen adaylarının mevcut haldeki problemlerinin dikkate alınması gerekiyor. Bu noktada 2015-2016 Eğitim ve Öğretim dönemine girmeden bu konuda ciddi çalışmalar yapılmalıdır” sözlerine yer verdi.

Raporda seçmeli Kürtçe dersi ve Kürtçe öğretmenleri konusunda gösterilen samimiyetsiz tutum sergilendiğini vurgulayan Yıldırım, Kürtçe öğretmenlerinin temel taleplerini şu şekilde sıraladı:

1) 2015-2016 Eğitim ve Öğretim döneminde verilecek seçmeli dersler için tercihler diğer yıllardan farklı olarak Şubat 2015’te yapılmıştır. Bu dönemde birçok öğrenci ve velinin Kürtçe dersinden bihaber olduğu açıktır. Çünkü Kürtçe dersin seçilmesi okulun açıldığı ilk haftaya sıkıştırılmıştır. Dolayısıyla yeni eğitim-öğretimin başlayacağı ilk iki haftada da Kürtçe dersinin tekrar tercih edilebilmesi gerekir. Atanacak Kürtçe öğretmen kontenjanı belirlenirken bu dezavantajlı durum mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

2) Türkiye’de yoğun bir Kürt nüfusunun olduğu sosyolojik bir gerçektir. Bununla birlikte Kürtçe, Ortadoğu’da en çok konuşulan diller arasında yer almaktadır. Bu sebeple de Kürtlerin dışında diğer halkların da Kürtçeye yöneldiklerini görüyoruz. Dolayısıyla Kürtçe öğretmenlerine ihtiyaç her gün biraz daha artmaktadır. Bu sebeple de üniversitelerin Kürdoloji bölümlerinden Kürtçe öğretmen adayı olarak mezun olanların eşit görülmesi gerekir. Sadece Türkçe, Sosyal bilgiler ve Türk dili edebiyatı bölümlerini bitirmiş Kürtçe öğretmen adaylarının değil; diğer bölümlerden mezun olup Kürtçe öğretmeni olma hakkını kazananlar da atanabilmelidir. Aksi takdirde Kürtçe öğretmeni olma umuduyla mezun olanların mağduriyeti devam edecektir.

3) Şu zamana kadar seçmeli Kürtçe derslerini vermek üzere Kürtçe öğretmenleri sadece tezsiz yüksek lisans programlarıyla yetiştiriliyordu. Fakat Haziran 2015 itibariyle Mardin Artuklu Üniversitesi Kürtçe bölümünden ilk kez dört yıllık lisans mezunlarını verdi. Bu yıl itibariyle toplamda 16 kişi Kürtçe üzerine lisans eğitimini tamamladı. Gündemde Kürtçe öğretmeni olarak sadece bu 16 lisans mezunu Kürtçe öğretmen adayının atanacağı veya önceliğin bu lisans mezunlarına verileceği tartışması yer almaktadır. Bu da tezsiz yüksek lisans bitirmiş Kürtçe öğretmen adaylarını kaygılandırmaktadır. Birçok Kürtçe öğretmen adayı, böyle bir durumda mahkemeye başvuracaklarını belirtiyorlar. Doğru olan Kürtçe öğretmen vasfıyla mezun olanların eşit şartlarda atanmasının sağlanmasıdır.

4)Tezsiz yüksek lisans mezunu ve 4 yıllık lisans mezunu Kürtçe öğretmen adayları arasında çelişkiye yer vermek yerine Kürtçe öğretmenliği kontenjanının arttırılması en makul çözüm olarak durmaktadır. Bu sebeple de diğer yıllardaki gibi az sayıda atama yerine bu yıl Kürtçe öğretmenlerinin mağduriyetine bir nebze de olsa çare olacak bir atamanın yapılması lazım. Kürtçe öğretmenlerinin atanmasında kontenjan arttırılmalı.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER