Siirt’te Eşbaşkan, HDP’li Vekiller, HDP ve DBP Yöneticileri 41Yıllık Husumeti Sonlandırdı

3
3.188 kez

HDP ve DBP il, ilçe ve belde yöneticileri, HDP Siirt Milletvekilleri Hatice Seviptekin,  Prof. Dr. Kadri Yıldırım,  Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan, Eruh Belediye Eş Başkanları Eda Kilis, Hüseyin Kılıç, kanat önderleri1974 yılından beri Sayın ve Kaya aileleri arasında yaşanan husumet HDP ve DBP Siirt ile örgütlerinin araya girmesiyle düzenlenen barış törenine katıldı.

Siirt’tin Eruh (Dih)  ilçesine bağlı Kılıçkaya (Dêwkê)  köyünde 1974  yılında    çıkan  kavgada  2 yurttaşın yaşamını  yitirmesi  ile  Sayın  ve Kaya aileleri arasında başlayan ve  41  yıldır devam  eden  husumet  bitirilmesi  amacıyla  HDP ve DBP İl örgütleri araya girmesi ile   ailelerin  barıştırılması  için barış töreni düzenlendi.

Kerem düğün salonunda yapılan barış törenine,  HDP ve DBP il, ilçe ve belde yöneticileri, HDP Siirt Milletvekilleri Hatice Seviptekin,  Prof. Dr. Kadri Yıldırım,  Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan, Eruh Belediye Eş Başkanları Eda Kilis, Hüseyin Kılıç, kanat önderleri,  Sayın ve Kaya aile büyükleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

HDP İl Eş Başkanı Abdullah Çetin törenin açılışında yaptığı konuşmada,  bu gün burada 41 yıldır husumetli olan iki ailenin barışması için kutsal bir görevi yerine getirdiklerini ifade ederek, “ 40 yıldır ailelerimiz arasında devam bu husumet hem aileler hem de toplum içinde kirlenmiş bir yara gibi durdu. Bu kirli yarayı ortadan kaldırmak için harcadığımız cabaya destek veren ailelerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor,  bu barışın toplumsal barışa vesile olmasını diliyorum” dedi.

Daha sonra Sayın ve Kaya aile büyüklerinin konuşmaları ardından HDP Siirt Milletvekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım yaptığı konuşmada, insanlık tarihinin savaş ve çatışmalar ile dolu olduğunu, ancak bu savaş ve çatışmaların barış ile sonuçlanmasının insanlık tarihi için daha önemli olduğunu belirterek, bu barışında başta aileler olmak üzere tüm Kürt halkına büyük barışı getirmesine vesile olması diledi.

Yapılan konuşmaların ardından tören edilen dualar sonra, Sayın ve Kaya aile büyüklerinin el sıkışarak barışması aradın, barış töreni verilen barış yemeği ile sona erdi.

 

41-yillik-husumet (4) 41-yillik-husumet (3) 41-yillik-husumet (2) 41-yillik-husumet (1)

SiirttenÖte

3 YORUMLAR

  1. kürtlerle bir düşmanlığımız yok siirte çok eskiden yerleşmiş kürtlerle siirtliler araplar et tırnak olmuşlar kendilerine düşmen görenler vatan haini din düşmanları yakan yıkan kıran döken vede aslı kürt olmayan insanlara düşmanlık yapılır yoksa dinde tüm müslümanlar kardeştir dusturu var kendilerini düşman görenler kendilerini ötekileştirirse diyecek bişey yok helede su anti sirdi isimli yorumcu biraz mantıklı olsa yakan yıkan kıran döken kimler kimlerin malına zarar veriyor farkında değil azcık uyanmak lazım ANTİSSİRDİ YAZIK müslümansan müslüman müslümanın kardeşidir başkaiddian varsa senin tercihin

CEVAP VER