Bölgemizde Orman Katliamı ve Uzun Sürecek Etkileri

2
1.456 kez

Hepiniz ormanların, hatta bir ağacın bile ne kadar önemli olduğunu iyi bilirsiniz. Ormanlarımızda çıkan her yangın, içimizi, yüreğimizi de yakmakta. Hepinizin bildiği gibi, ormanlar sağlığımız için son derece önemli olan, oksijeni üretirler ve Allah’ın biz insanlar için yarattığı sayısız faydası bulunan, bakmaya doyamadığımız yemyeşil alanlardır.

Ülkemizdeki yeşil alan miktarına baktığımızda, Karadeniz bölgesi ve kıyı kesimler oldukça yeşil, fakat İç anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde durum maalesef çok kötü. Üstelik bir de buna güvenlik güçlerinin, güvenlik amacıyla doğuda yanmasına göz yumduğu ormanlık bölgeleri de katarsak. Çok üzücü bir tabloyla karşı karşıyayız demektir. Geçtiğimiz günlerde Şırnak’ta Cudi, Küpeli, Çırav, Besta ile Kilise Dağı, Dersim’in Kocakoç ile Ambar Köyleri ile Nusaybin’deki Bagok Dağı’nda art arda çıkan orman yangınları da askeri operasyon alanlarında ya da yakınlarında ormanlar yok edilerek katledilmektedir. Ormanlar yakılırken sadece ağaçlar gitmiyor. Bir daha geri dönmemek üzere doğal hayat da yok oluyor. Doğanın dengesini ayarlayan, düzene sokan canlılar da yitip gidiyor. Ormanların yok edilmesi insanlığın yok edilmesi ile aynıdır.

yangin2

 

Bir yerde görülen orman yangınının yarattığı olumsuzlukları o ülke ya da bölgeyle sınırlamak mümkün değildir. Çünkü ormanlar, Dünya’nın ortak malıdır ve dünya ekosistemi ve iklim sistemi içinde çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle bir yerde görülen orman yangınının dünyasal boyutta olumsuz etkileri olduğu bir gerçektir. Şüphesiz, görüldüğü yerde çok daha büyük can ve mal kayıpları ile ekonomik ve sosyal sorunlara da neden olmaktadır. Orman yangınlarının yarattığı olumsuzluklar sayısız denecek kadar fazla olmakla beraber, bunları aşağıdaki ana başlıklar altında gruplandırmak da mümkündür.

 • Biyolojik çeşitlilik büyük zarar görür.
 • Ormanlarda yaşayan canlıların yaşam alanları yok olur.
 • Canlı ve cansız örtünün yok olmasıyla doğal afetlerin sayısında ve hızında artma görülür.
 • Erozyon ve sel baskınları en çarpıcı şekilde kendisi gösterir.
 • Gelecek kuşakların ormanları azalır.
 • Ekolojik denge bozulur.

 

Karbon, oksijen dengesi oksijen aleyhine bozulduğundan atmosferde biriken fazla miktardaki karbondioksit iklim değişiklerine sebep olur.

Canlı ve cansız örtünün yok olmasıyla Erezyon, Sel-taşkın, Hava Kirliliği gibi doğal afetlerin sayısında ve hızında artma görülür. Orman ve orman ürünlerine dayalı Turizm, Sağlık ve Spor gibi ekonomik ve sosyal faaliyetler olumsuz yönde etkilenir. Orman Yangınları ile toprak sıcaklık rejimi değişmekte ve ölü toprak örtüsü oluşmaktadır. Bu nedenle de yanan alanların toprak sıcaklığı artmaktadır. Sıcaklık değişmeleri ile üst toprak daha erken kuruyacaktır.  Yangın sonrası toprak yüzündeki organik madde önemli derecede azalacaktır. Buda Siirt ve diğer illerimizin toprak yapısını değiştirerek verimliliği etkileyecektir. Bölgeye verilecek en büyük zarar da budur. Orman yangınları ve diğer çevresel faaliyetler (barajlar, madenler vb) ile bölge fakirleştirilip insanların geçim kaynakları yok edilmektedir. Siirt’in, Dersim’in, Bingöl’ün, Cudi’nin doğası yok edilerek ekolojik denge ortadan kaldırılıyor.

Bütün bu yangınların ortak noktası da batıda yapılan havadan söndürme çalışmalarının bu bölgelerde yapılmamasıdır.  Batıdaki orman yangınlarına havadan ve karadan söndürme ekipleri gönderilirken doğuda gönderilmeyip, bu orman yangınlarına bazı vakıflar ve çevre örgütleri de bu konu da duyarsız kalmaktadır.  Antalya’da, Bursa’da, Çanakkale’de yanan ormanlara gösterilen hassasiyettin en azından binde biri Doğuda da gösterilmelidir. Bu yangınların eko sisteme verdiği zarar doğu-batı ayrımı yapmadığının farkına varmaları gerekmektedirler.

İnsan eliyle yaratılan yüzyılın en büyük çevre katliamı orman yangınlarıdır.

kaplumbaga

 

Zafer Kahraman

Çevre Mühendisi

 

2 YORUMLAR

 1. Kusura Bakmasınlar ama bizimkiler sadece ajitasyon yapabiliyorlar. Ekolojik Toplum Paradigmasını ağzından düşürmeyenler doğru düzgün bir yere Ağaç – fidan bile dikemiyorlar. Bence Belediye Siirt Merkez’de bulunan arıtma tesislerini en az 5 km daha uzağa taşımalıdır. O tesisin çevresini de kamu yararı gözetilerek değerlendirmelidir. Ki o büyüklükteki bir arazide site yapılsa ya da parsel parsel satılsa da orası baya para tutar. O para ile arıtma tesisi yeni yerinde inşaa edilir.

 2. öncelikle doğaya düşman bütün ideolojileri, fikileri kınadığımı söyliyeyim. çünkü doğaya düşman bir fikir, zihniyet insanlığa da düşmandır…
  zafer bey’e şunu sormak istiyoru siirt belediyesi neden çöp döktüğüğ eski alanları ıslah etmek için bir girişimde bulunmuyor?
  yanlış anlaşılmasın akp’li siirt belediyesi ve hdp’li siirt belediyesi döneminde çöp dökülen yerler toprakla üstü kapatıldı, ama buralarda tek bir fidan-ağaç bile dikilmedi. siirt merkeze yakın bu yerlerin ağaçlandırılması durumunda buraları mesire alanı olarakta kullanılabilir. çünkü söz konusu yerler siirt e tipi cezaevine 1 km uzaklıktadır. hata deyr mevkine giden yerin o kadar güzelki anlatamam. hem siirt merkeze tepeden bakıyor hemde siirt merkeze yakın….

CEVAP VER