Siirt’te Tutuklu Çocuklara Yönelik Baskı ve Sürgünler Meclise Taşındı

1
1.084 kez

 

Siirt HDP Vekili Hatice Seviptekin cezaevinde tutuklu bulunan Siirtli 6 çocuk için meclise soru önergesi verdi. İşte o önerge:

 

TÜRKIYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sayın Kenan İPEK tarafından Anayasa’nın 98. Maddesi ve Meclis İçtüzüğünün 96 ve 99. Maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. 13.08.2015

 

 

 

 

Hatice SEVİPTEKİN

                                                                                       Siirt Milletvekili

 

 

Siirt ilinde örgüt üyeliği suçlamasına Maruz kalan Altı  yurttaşımızın  tutuklanarak Siirt cezaevine konuldukları, ardından adli tutukluların bulunduğu kısma konulmak istenildikleri bu uygulamayı kabul etmedikleri halde,  kendilerine psikolojik baskı uygulandığı, daha sonra Siverek T tipi cezaevine nakledildikleri bu süreçte haklarında kesinleşmiş bir hüküm bulunmadığı halde yapılan antidemokratik ve baskı uygulamaları neticesinde adeta orta çağ zihniyetiyle infaz uygulandığı;  tamamen bu uygulamalarla anayasal suç işlendiği duyumları tarafımıza iletilmiştir.

Örgüt üyeliği suçlamaları ile karşı karşıya kalan ve büyük baskı altında tutulan ve yaşları küçük çocukların maruz bırakıldıkları bu uygulama nedeniyle psikolojik işkenceye maruz kalmaları nedeniyle büyük travmalar yaşamışlardır.

Son olarak bu tutuklulardan bir kısmı Mardin E tipi ceza evine nakledildikleri bilgisi tarafımıza iletilmiştir. Bu uygulama yaşları küçük olan çocukların gönderildikleri yerlerin uzak olması sebebiyle ailelerin ziyaret etme imkanları bulunmadığı için çocuklar ailelerini görememekte ve bu nedenle de adeta ikinci kez cezalandırılmaktadırlar.

Bu bağlamda;

1-Yukarıda isimleri yazılı bulunan ve yaşları küçük olan çocukların her hangi bir psikolojik ve fiili şiddete maruz kalıp kalmadıkları?

2-Siirt ili ve yakın çevresinde örgüt üyeliği ile suçlanan, siyasi iddialarla tutuklanan çocuklara yönelik ayrı ceza evlerinin bulunup bulunmadığı?

3-şiddete maruz bırakılan çocukların aileleri tarafından herhangi bir suç duyurusunun olup olmadığı, var ise görevliler hakkında idari ve adli bir soruşturmanın başlatılıp başlatılmadığı?

1 YORUM

  1. Artık savaş zamanı isteğiniz oldu….gözünüz aydın…..!!! her taraf canlar yanıyor…Oysa son 12 yıldır herşey iyiydi….birdenbire ne oldu…birileri düğmeye bastı…biz çocuklarımızı sokağa dağa gönderdik…a hafta yazıyorum…aynen Suriye politikası olacak….ama biz yaşlıların çocuklarımızı hastalarımıza nereye götüreceğim…Özellikle sosyal medya üzerinde ağlayan getirilen gençler kullanılıyordu….

CEVAP VER