Cezaevlerindeki grev oluşturulan komisyonlarla takip edilecek

0
689 kez

SİİRT/ŞIRNAK (DİHA)– Siirt ve Şırnak cezaevlerinde Öcalan’a yönelik tecrit, YPG/YPJ’lilerin cenazelerinin ailelere verilmemesi ve siyasi soykırım operasyonlarına karşı süresiz dönüşümlü açlık grevine giren tutsaklarla görüşen, sivil toplum örgütü temsilcileri, oluşturdukları komisyonla açlık grevinin takipçisi olacaklarını belirtti.

Siirt’teki sivil toplum örgütleri, Türkiye ve Kürdistan’daki cezaevlerinde tutulan PKK ve PAJK’lı tutsakların, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit, YPG/YPJ’lilerin cenazelerinin ailelere verilmemesi ve siyasi soykırım operasyonlarına karşı başlattıkları süresiz dönüşümlü açlık grevine ilişkin basın toplantısı düzenledi. İHD Siirt Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısına, İHD, SES, Tabipler Odası, Siirt TUHAD-DER ve avukatlar katıldı. Toplantıda açıklama yapan İHD Siirt Şube Sekreteri Handan Can, ölümlerin önünü almak amacıyla oluşturdukları komisyonla açlık grevinin takipçisi olacaklarını söyledi.

Açlık grevine giren tutsaklarla görüştüklerini ifade eden Siirt TUHAD- DER Şube Başkanı Hakim Ekinci de, Siirt’te 3’ü kadın 7’si erkek olmak üzere toplam 10 tutsağın açlık grevine başladığını belirterek, “Biz de buradan komisyon olarak bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Geçmiş tecrübeleri göz önünde bulundurarak, cezaevlerinden tabut çıkmaması için, yetkililerin derhal sorumluluğunu yerine getirmesini istiyoruz” dedi.

‘Can kaybı olmaması için acilen İmralı ile görüşmeler başlamalı’

Tabip Odası Başkanı Ekrem Bilek, açlık grevlerinin bir direniş türü olarak kullanıldığını ifade ederek, insanları buna sevk eden sebeplerin üzerinde durulması gerektiğinin altını çizdi. Tutsakların sağlık sorunlarıyla ilgileneceklerini kaydeden Bilek, şunları aktardı: “Oluşturduğumuz bu komisyonla en aktif şekilde görev almaya çalışacağız. Ama bunun temel çözümü Kürt sorununun çözümüdür. Açlık grevlerinin çok uzun sürmemesi, insanların hayatının riske girmemesi adına çok acil olarak özellikle İmralı ile görüşmeler başlamalı ve halkımızda huzur sağlayan barış sürecinin devamı getirilmelidir.”

ŞIRNAK
Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevine başlayan tutsaklarla görüşen TUHAD-FED Botan Temsilciliği ve İHD Şırnak Şubesi yöneticileri de konuya ilişlin İHD Şırnak Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Heyet adına açıklama yapan avukat Fazilet Taşdan Arsen, PKK ve PAJK’lı tutsakların15 Ağustos tarihi itibari ile Şırnak T Tipi Cezaevi’nde 12 kişilik bir grupla açlık grevine başladığını ifade ederek, tutsakların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER