Çözüm üretemediler ayaklarını kesmeyi önerdiler

0
905 kez

Yakalandığı fil hastalığına Türkiye’de çözüm bulamayan ve tedavi için İsviçre’ye ekonomik nedenlerle gidemeyen Arif Beştaş’a ayağının kesilmesi önerildi. Duruma tepki gösteren Beştaş, 12 çocuğuna bakmak zorunda olduğunu belirterek, yardım talep etti.

Siirt’in Eruh (Dih) ilçesinde fil hastalığı olarak bilinen “lenfödem”e yakalanan Arif Beştaş’ın (80) her iki ayağında oluşan şişlikler nedeniyle hayatı kabusa döndü. Beştaş, 15 yıl önce yakalandığı fil hastalığı nedeniyle bölge hastaneleri dışında Konya, Mersin ve Adana hastanelerine tedavi için gittiyse de, hastalığına bir çare bulamadı. 2006 yılında Konya’da Özel Çapa Hastanesi’nde tedavi görürken, doktorların bu hastalığın tedavisinin İsviçre’de mümkün olduğunu söylediler. Maddi durumu yetmediği için yurtdışına gidemeyen Beştaş’a, Batman Devlet Hastanesi ise, ayaklarının kesilmesini önerdi.

Hastalığı için tedaviyi ayaklarını kesmekte bulan Türkiye sağlık birimlerinin çaresizliğine dikkat çeken Beştaş, 13 çocuğunun olduğunu belirterek, “İsviçre gitmem için en az 400 bin TL lazım. Ben fakirim zorla devlet hastanesine giderken nasıl İsviçre’ye gideyim” diye sordu.

Acılardan çığlık atıyor ve ağlıyorum…

Ayağındaki şişkinliklerin gittikçe ilerlediğini söyleyen Beştaş, “130 kiloyum ayaklarım kesilse ben ne yaparım. Kim beni kaldırır, indirir. Maddi durumum iyi olmadığı için hastanelere gidemiyorum. Ben de ne yapacağıma şaşırmış durumdayım. Sabahlara kadar ayaklarımın acısından yatamıyorum. Acılar artında ağlıyor ve çığlık atıyorum” dedi.

Babasının da aynı hastalığa sahip olduğunu ifade eden Beştaş, kendi ihtiyaçlarını zor karşıladığını söyleyerek, Türkiye’nin sağlık birimlerinin kendisini bu haliyle mağdur ettiğini ifade etti.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER