Siirt’te Cezaevlerindeki grev oluşturulan komisyonlarla takip edilecek

1
670 kez

PKK ve PAJK’lı tutsakların açlık grevine başladığı gün olan 15 Ağustos’un akşamında Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve açlık grevine giren tutsakların bulunduğu odanın duvarına kurşun sıkıldığını ifade eden tutsak yakınları, “Çocuklarımıza bir şey olursa bunun hesabını cezaevi savcısından ve yönetiminden sorarız” dedi.

Türkiye ve Kürdistan’daki cezaevlerinde bulunan PKK ve PAJK’lı tutsaklar 15 Ağustos tarihinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecrit, YPG/YPJ’lilerin cenazelerinin ailelere verilmemesi ve siyasi soykırım operasyonlarına karşı süresiz dönüşümlü açlık grevine girmişti. Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutsaklardan 3’ü kadın, 7’si erkek olmak üzere 10 kişi şu an açlık grevinde. Diğer tutsaklardan ayrı tutulduğu öğrenilen açlık grevindeki tutuklu ve hükümlülerin bulunduğu odanın havalandırmasına bir merminin isabet ettiği öğrenildi. Tutsakların bulundukları yerin 9 metrelik bir duvarla örülü olduğunu ifade eden TUHAD-DER Siirt Şube Başkanı Hakim Ekinci, “Bu duvara rağmen bulundukları odanın havalandırmasına bir merminin isabet etmesi düşündürücüdür” dedi.

‘Bunu yapanın ortaya çıkarılmasını istiyoruz’

Açlık grevine başlandığı tarih olan 15 Ağustos’un akşamında tutsakların bulunduğu odanın havalandırmasına dışarıdan gelen bir merminin isabet ettiğini belirten Hakim, “Merminin tam olarak nereden geldiği ve nasıl geldiği henüz öğrenilemedi. Cezaevindeki arkadaşların ailelerinden öğrendiğimiz kadarıyla kurşun 14’lük dediğimiz bir silahtan çıkmış. O mermi şu an arkadaşların elinde duruyor” dedi. Tüm cezaevlerinde bulunan tutsakların sorumluluğun devlete ait olduğunun altını çizen Hakim, “Bu merminin hangi namludan çıktığını devlet araştırabilir ve mermiyi sıkan kişiyi ortaya çıkarabilir. Eğer bunu yapmıyorsa da biz bundan devletin cezaevlerinde bulunan insanların can güvenliğini sağlayamadığını anlarız. Hatta tam tersi infazların ve saldırıların yapılabileceği mesajı veriyor bu durum. Bir an önce Cezaevi idaresi ve cezaevi savcısının devreye girerek bu merminin nereden geldiğini araştırmasını, sorumlusunu ve neden sıkıldığını ortaya çıkarmasını istiyoruz. Biz kurum olarak bunun takipçisi olacağız ve ortaya çıkması için ne gerekiyorsa yapacağız” şeklinde konuştu.

‘Sizi öldürebiliriz mesajı’

Oğlu 1 yıldır cezaevinde hükümlü olarak bulunan Ali Taşçı, “Birilerinin çocuklarımızı tehdit ettiğini, gözdağı verdiğini anlıyoruz. Demek ki zaten elimizdesiniz, istesek sizi öldürebiliriz demek istiyorlar. Çocuklarımızın can güvenliğinden cezaevi yönetimi ve Siirt Savcılığı sorumludur” dedi.

Oğlu şuanda açlık grevinde olan ve 6 yıldır tutuklu bulunan Sait Kaçar ise “Çocuklarımızın bulunduğu odanın havalandırmasına gelen kurşunun biz devlet tarafından planlı olarak sıkıldığına inanıyoruz. Çocuklarımızın başına herhangi bir şey gelirse, bunun hesabını Cezaevi savcısı ve cezaevi yönetiminden sorarız” şeklinde konuştu.

1 YORUM

  1. türk-kürt kardeştir pkk ve yandaşları kalleştir. halkı provoke edici haberler yapmayın sirtenote.sorumlu gazetecilik diye birşey var. bu tür yanlı ve provokatif haberleri doğru bulmuyorum.çünkü siirte huzursuzluk ve uğursuzluktan başka birşey getirmez. tabi amaç bu değilse

CEVAP VER