SİİRT’li kadınlar: Cenazelerimize yaptıkları savaş ahlakına aykırı

1
704 kez

Eltürk’ün (Ekin Wan) cenazesine yönelik yapılan işkence ve insanlık dışı uygulamayı Siirt’te de KJA bileşenleri, yaptıkları basın açıklamasıyla kınadı.

“Kevser Eltürk (Ekin Wan) onurumuzdur” yazılı pankartının açıldığı açıklamada, KJA adına açıklama yapan Şehnaz Tanış, militarist tekçi zihniyetin savaş politikalarının kirliliğini, tecavüz kültürünü, 16 Ağustos tarihinde Varto’da yeniden devreye soktuğunu kaydetti. Olay sonrası Muş Valiliği’nin yaptığı açıklamayı hatırlatan Tanış, “Valiliğin işkence edenler hakkında değil, fotoğrafları servis edenler hakkında idari ve adli soruşturma başlatması, savaş yöntemlerinin işkence ve tecavüzler ile dolu olduğunu, devlet zihniyeti apaçık ifşa etmiştir. Toprağı işgal ederek doğayı katletmeyi yeğleyen militarist erkek zihniyeti kadın bedenine de bu yöntemle yaklaşarak kendisine savaş taktiği yaratmıştır. Yapılan bu alçaltıcı hareketler 90’lı yıllarda Kürdistan halkına yapılan tecavüzlerin, işkencelerin ve katliamların tezahürüdür. Cenazelerimizi sınır kapılarında günlerce bekletme, katledilen gerillaların cenazelerine yapılan işkenceler savaş ahlakına aykırı olup, işkence ve cinsel suçlar ‘Uluslararası Ceza Mahkemesi’ tarafından savaş suçu olarak tanınmaktadır” dedi.

‘Ekin Wan’a yapılan tüm kadınlara yapılmıştır’

Ekin Wan’a yapılan işkence ve teşhirin onun şahsında kadın özgürlük paradigmasıyla yola çıkan Kürt kadınlarına ve bütün dünya kadınlarına yapıldığını da belirten Tanış, yaşananlara ilişkin soruşturma başlatılmasını talep etti. Açıklama “Jin jîyan azadî” sloganları ile son buldu.

srt-19-08-15-ekinwan-tepki-aciklama2 srt-19-08-15-ekinwan-tepki-aciklama3 srt-19-08-15-ekinwan-tepki-aciklama4 srt-19-08-15-ekinwan-tepki-aciklama5 srt-19-08-15-ekinwan-tepki-aciklama6 srt-19-08-15-ekinwan-tepki-aciklama7 srt-19-08-15-ekinwan-tepki-aciklama8 srt-19-08-15-ekinwan-tepki-aciklama10

 

1 YORUM

  1. ALLAHIM ORTAMI GERİP KARGAŞA ÇIKARANLARIN BELASINI VERSİN İNŞALLAH NE BU DÜNYADA NEDE ÖTE DÜNYADA HUZUR YÜZÜ GÖRMESİNLER MİLLETE HUZUR BIRAKIN HALKIMIZA RAHAT VERİN ANALAR AĞLAMASIN YETER BE YETERRRRRRRRRRRRRRRRRRR

CEVAP VER