Yüksekova’da polis şehitlik ve Mala Gel’e saldırdı

0
906 kez

Yüksekova’da sabah saatlerinde Orman, Mezarlık ve Kışla mahallelerinde özsavunma temelinde halk tarafından kazılan hendekleri kapatmak için polis onlarca zırhlı araçla operasyon düzenledi. Halkın direnişi sonucu mahallelere giremeyen özel harekat timleri bu kez de Orman Mahallesi’nde bulunan şehitlik ile Kışla Mahallesi’ndeki Mala Gel’e (Halk Evi) saldırdı. Şehitliğin duvarlarını zırhlı kepçeyle yıkan özel timler, Mala Gel’in bütün camlarını, içinde bulunan tüm eşyaları kırarak dağıttı. Halkın tepki göstermesi üzerine polis bu kez etrafa rastgele ateş açtı.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde özel harekat timleri, onlarca zırhlı araç, kepçe ve dev askeri kirpi eşliğinde Orman, Mezarlık ve Kışla mahallelerinde özsavunma temelinde halk tarafından kazılan hendekleri kapatmak için saat 06.00 sularında operasyon düzenledi. Söz konusu mahallelere yüzlerce gaz bombası atan polis, mahalleyi saran gaz bulutlarından faydalanıp sızma girişiminde bulundu. Nöbet tutan halkın karşılık vermesi üzerine özel harekat timleri mahallelere giremedi. Bu esnada yer yer silahlı çatışma yaşandı.

Halk direnişi püskürttü

Halkın direnişi sonucu mahallelere giremeyen özel harekat timleri, bu kez de Orman Mahallesi’nde bulunan şehitlik ile Kışla Mahallesi’ndeki Mala Gel’e (Halk Evi) saldırdı. Şehitliğin duvarlarını zırhlı kepçeyle yıkan özel harekat timleri, Mala Gel’in bütün camlarını, içinde bulunan tüm eşyaları kırarak dağıttı. Mala Gel’in içinde duvarlara asılı bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile YPJ’li Arîn Mîrxan’ın posterlerini yırtan polis, Mala Gel’deki mutfak, salon, lavabo ve odalarda bulunan tüm eşyaları kırıp yerle bir etti. Yüzlerce kişi polisin saldırdığı yerlere akın etmesi üzerine polis geri çekilmek zorunda kalırken, halk da polisi anayola kadar taşlayarak mahalleden çıkardı.

Evlere ateş açtılar

Yine operasyon sürerken, özel harekat timleri çevrede bulunan kimi evlere de ateş açtı. Camlara ve duvarlara isabet eden mermiler, evin iç duvarlarına kadar girerek hasar oluşturdu. Orman Mahallesi’nde evi basılan 55 yaşındaki Şaban Öğmen, “Sabahın ilk ışıklarıyla gelip evimi bastılar. Mermileri duvarlarıma sıktılar. Ben tek başıma evdeydim ve beni tekmeleyerek darp ettiler. Evi darmadağın ettikten sonra gittiler” dedi.

‘Değerlerimizi asla sahipsiz bırakmayacağız’

Şehitlikte kısa bir açıklama yapan HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, “AKP ile Erdoğan’ın Çeçenistanlı askerleri tarafından bu halkın değerlerine çok çirkince bir saldırı yapıldı. 7 Haziran’da yenilgiyi kabullenmeyen Erdoğan bu şekilde halka zulüm etmektedir. Geçici hükmet IŞİD’in yanında olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Değerlerimizi asla sahipsiz bırakmayacağız. Koltuk sevdalısı olanlara karşı direnmeye devam edeceğiz” diyerek şehitliğe yapılan saldırıyı kınadı. Açıklamanın ardından burada bulunan yüzlerce yurttaş “Baskınlar bizi yıldıramaz” sloganlarını haykırdı.

Yüksekova halkın çağrı

Saldırılarla ilgili açıklama yapan halkın özsavunma grupları, ilçe halkına şu çağrıda bulundu: “Gün namus ve şeref günüdür. Şehitlere sahip çıkma günüdür. Faşist Erdoğan’ın başlatmış olduğu bu savaşa karşı biz genç kadınlar ve gençlik olarak kanımızın son damlasına kadar Önderliğimiz ve şehitlerimiz için alanlarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Faşist zihniyeti alanlarımızdan def edip özgürleştirene dek mücadelemizi yükselterek sürdüreceğiz. Bütün Gever halkını mücadeleyi yükseltmeye ve serhildana çağırıyoruz.”

İlçede yapılan saldırı protesto etmek amacıyla HDP, DBP ve STK’ler tarafından basın açıklaması yapılacağı öğrenildi.

 

hkr-22-08-15-gever-polis-baskin17 hkr-22-08-15-gever-polis-baskin16 hkr-22-08-15-gever-polis-baskin15 hkr-22-08-15-gever-polis-baskin14 hkr-22-08-15-gever-polis-baskin13 hkr-22-08-15-gever-polis-baskin12 hkr-22-08-15-gever-polis-baskin11 hkr-22-08-15-gever-polis-baskin10 hkr-22-08-15-gever-polis-baskin1

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER