Siirt’te İki İmam Sürgün Edildi Peki Diğer Suçlular Ne Olacak

5
1.754 kez

Bilindiği üzere Kutlu Doğum Haftasında Mevlit programı düzenleyen SİDADER (Siirt Din Âlimleri Derneği) ve DİVES (Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası) üyelerinden Siirt Aktaş Köyü Camii imamı Zübeyir Çiftçi ile Merkez Şeyh Abdurrahman Şâvirî Camii imamı Abdülhakim Şendül hakkında Siirt Valiliği ve Siirt Müftülüğü soruşturma açmış ve bu iki imamı sürgüne tabi tutmuştur. Zübeyir ÇİFTÇİ Karabük Eskipazar Sofular Köyüne; Abdülhakim Şendül de Ordu Mesudiye’ye sürgün edilmiştir.

HDP adaylığı kesinleşmeden programa daveti kabul eden Kadri Yıldırım program düzenlendiği tarihte HDP adayı olmuş; ancak programda siyasi kimliğiyle değil akademisyen kimliğiyle konuşacağını beyan etmişti. Buna rağmen Valilik ve Müftülüğün özel çabası sonuç verdi ve organizasyonda emeği geçen iki imam sürgün edildi. Bir siyasi parti adayının mevlit programına katılıp konuşması suç oluyorsa bunun bütün partiler için geçerli olması gerekirken sadece HDP için olması başta Siirt olma üzere tüm Türkiye’de yeni bir hukuk skandalını beraberinde getirdi.İşte AKP adaylarının katıldığı ve devlet memurları tarafından organize edilen programlardan sadece birkaçı:

 

 

aa_picture_20150426_5153232_high

Bu fotoğraf Anadolu ajansına ait olup Kurtalan Kaymakamlığı tarafından organize edilen Kutlu doğum etkiniliğinden bir kare. Programa AKP Genel Başkan Yardımcısı ve AKP adayı Yasin Aktay, Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Şenol Yeloğlu, İl Emniyet Müdürü Metin Özkan, Kurtalan Belediye Başkanı Nevzat Karatay, AKP Milletvekili adayları Haşim Taşkıran ve Ali İlbaş ile çok sayıda vatandaş katıldı. Bu organizeyi gerçekleştiren kaymakam hakkında hiçbir soruşturma açılmadı.

 

siirt-2

Bu karede AKP vekilleri ve  adayları yok;ancak http://www.siirtmuftulugu.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=521&catid=1 linkinden bakıldığından tüm takım Siirt Müftülüğü tarafından hazırlanan kutlu doğum programına katılmış.

Sosyal ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe, Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Siirt Milletvekili Adayı Prof. Dr. Yasin Aktay,  Siirt milletvekili Afif Demirkıran, Sirt Müftüsü Faruk Arvas, Sancak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Suat Sancak, Siirt Milletvekili Adayı Ali İlbaş, İl Başkanı Özgür Çalapkulu, Şirvan Belediye Başkanı Necat Cellek, Kurtalan Belediye Başkanı Nevzat Karaatay ve çok sayıda davetli katıldı. Yani nerdeyse AKP oraya taşınmış .İki imamı sügün ettiren müftülük kendilerine de bu kararı uygularlar mı?

 

alli-ilbas

Bu fotoğraf Milli Eğitimin bir okulunda çektirilmiş. Fotoğrafta AKP’nin adayı Ali İlbaş göze çarpmakta. Peki Ali İlbaş’ın bu okulda işi ne.Kutlu doğum programına davet edilmiş, o da gitmiş. Özgürlükler ülkesinde bu görüntüde sorun yok.Ancak iki imam sürgün edilecekse burda AKP vekilini Siirt İbrahim Hakkı Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda yapılan bu etkinliğe çağıranlar da suçlu olmaz mı, dolayısıyla bu idarecilerin de sürgün edilmeleri gerek miyor mu?

 

aktay-bilim-12ak-622x281

Yasin Aktay ve AKP vekili bir okulun proje sergisine gitmiş. Onu davet edenler ile ilgili herhangi bir soruşturma açılmadı.Açılmamasını da umuyoruz. Ama AKP adayı veya vekili yerinde HDP adayı veya vekilleri olsaydı herhalde okulda öğretmen ve öğrenci kalmazdı. Toplu sürgün yaşarlardı.

 

İŞKUR MÜDÜRÜ TOPLADI YASİN AKTAY PROPAGANDA YAPTI

Ömer ARSLAN kurumlarda çalışan İŞKUR çalışanlarını üniversiteye topluyor, kurumlarda asgari ücretle geçici olarak çalıştırılan binden fazla işçiyi toplantı gerekçesiyle Siirt Üniversitesine toplayıp Yasin AKTAY’a propaganda yaptırıyor.

Peki Ömer ARSLAN bir STK adına mı bunu yaptı. Elbette hayır, devlet kurumunun gücünü kullanarak işçilerden oy istedi.

 

Diğer yandan  Aktaş Köyü Camii imamı Zübeyir Çiftçi ile Merkez Şeyh Abdurrahman Şâvirî Camii imamı Abdülhakim Şendül tüzüğünde belirtilen bir faaliyet gerçekleştiriyor ve faaliyete davet edilen kişi daveti kabul ettikten sonra HDP adayı oluyur. Programda da propaganda yapmıyor Hz. Muhammed’i anlatıyor. Ama imamların ceza alması için konuşmacının HDP adayı olması yetiyor, AKP adayı olsaydı sürgün yerine makamlar sunulacaktı. Bu uygulmanın mimarı da islami bilinci yerleştirmek isteyen kurumun amiri, müftülük… Makam ve mevkilerin kişilerin liyakatına, adalet ölçütlerine, hak hukuk ilkelerine göre dağıtılmadığı; cezaların yine insanların siyasi kimliğine göre verildiği bir din anlayışına müftülük ön ayak oluyorsa artık gerisini siz düşünün…

Siirttenote/ Haber Yorum

 

 

5 YORUMLAR

  1. Sayın müftüm şu an siirtin eruh işçesinin YEŞİLÖREN KÖYÜNÜN imamı kimdir biliyormusunuz gerçek kadrolu imam başka şehirde imamlıkla alakası yok ticaret yapıyor sözde imam.yerine 1000 tl.karşılığında imanın şartlarını bilmeyen birisini göndermiş.bu insanlıkmı sayın müftüm.ha bide şu var köy muhtarıda bunlara ortak.

  2. Kardeşim diyanet yani din devlete bağlıdır. Bu nedenle sadece biz dini,İstediğimiz tarafa çeker, istediğimiz yerde siyasete alet ederiz. Siz muhalefetsiniz, size din bile yasak. Din işleri lazim olursa onu da biz yaparız. Din partimizin emrindedir, başka partilere kullandırtmayız onu. İmamlarda partimizin emrinden çıkamazlar. Olay bu kadar basit. Gaye Allah rızası değil, partimizin yüce menfaatleridir. İşinize gelirse.

CEVAP VER