Gözaltına alınan Eruh Belediye Eş başkanı Serbest Ama….

0
1.505 kez

Facebook hesabında “Dihê olarak biz de özyönetimizi ilan ediyoruz” paylaşımı gerekçe gösterilerek gözaltına alınan DBP’li Eruh Belediyesi Eşbaşkanı Hüseyin Kılıç, çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı. 

Siirt’in Eruh Belediye Eşbaşkanı Hüseyin Kılıç, Facebook hesabında “Dihê olarak biz de özyönetimizi ilan ediyoruz” şeklinde yaptığı paylaşımı gerekçe gösterilerek evine düzenlenen baskınla gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemlerinin ardından Kılıç’ın sağlık kontrolü için hastaneye götürülmesi ile birlikte aralarında DBP ve HDP il, ilçe ile belde yöneticilerinin yanı sıra Siirt Belediye Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, Eruh Belediye Eşbaşkanı Eda Kilis, Veysel Karani Belediye Eşbaşkanı Ayten Sezgin, il genel ve belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce yurttaş, destek vermek amacıyla hastaneye akın etti. Kılıç’ın sağlık kontrolü ardından adliye götürüldüğü sırada yurttaşlar alkış ve zılgıt eşliğinde “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı attı. 

Adliye binası önünde bir araya gelen yurttaşlar, sloganlar eşliğinde oturma eylemi gerçekleştirirken savcılık tarafından ifadesi alınan Kılıç, “Devletin topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymak, devletin birliğini bozmak, devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak, devletin bağımsızlığını zayıflatmak” iddiasıyla mahkemeye sevk edildi. 

Mahkemede ifade veren Kılıç, “Denetimli serbestlik” şartıyla serbest bırakılırken, adliye binası önünde bekleyişlerini sürdüren yurttaşlar Kılıç’ı alkışlarla karşıladı. 

Kılıç adliye çıkışında kendisini bekleyen yurttaşlara hitaben konuşan Kılıç, gösterilen ilgi ve dayanışmadan dolayı yurttaşlara teşekkür ederek, “Halkımızın bildiği üzere içinde bulunduğumuz süreç Kürt siyasetçileri, belediye başkanları ve seçmenlerimiz üzerinde büyük bir baskı politikası var. Demokratik kazanımlarımızı ezmek istiyorlar. Bizleri demokrasi, özgürlük ve eşitlik talebimizden vazgeçirmek istiyorlar. Sosyal medyada yaptığım paylaşımdan dolayı değil Vali’nin hukuksuz tavrı yüzünden gözaltına alındım. Bu istemlere karşı buradan Cumhurbaşkanı, AKP hükümeti ve Siirt Valisi’ne bir çağrıda bulunuyorum; biz hiçbir zaman bu taleplerimizden vazgeçmeyeceğiz. Halkımızı özgürlüğüne ve özyönetim sistemine kavuşturacağız” dedi. 

Kılıç, ardından belediye binasına geçerek, makam odasında geçmiş olsun dileklerini kabul etti.

Diha

Foto: eruhunsesi.com

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER