Katledilen Babat’ı Onbinler Uğurladı

0
929 kez

HAKKARİ (DİHA) – Yüksekova’da özsavunma nöbeti tutan halka yönelik gerçekleştirilen operasyonda polisler tarafından katledilen 24 yaşındaki Yakup Babat’ı 50 bini aşkın kişi tarafından sonsuzluğa uğurlandı. İlçede 7’den 70’e yurttaşların sel olup aktığı cenaze töreninde ilçe merkezi boş kalırken, şehitlikte Babat için saygı atışı yapıldı.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde özsavunma nöbeti tutan halka yönelik gerçekleştirilen saldırıda polisler tarafından katledilen 24 yaşındaki Yakup Babat, 50 bini aşkın kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Hakkari Devlet Hastanesi’nde yapılan otopsi işlemlerinin ardından ilçeye doğru yola çıkarılan cenaze, ilçeye 20 kilometre uzaklıkta bulunan Şakitan (Suüstü) Köprüsü’nde yüzlerce araçlık konvoyla karşılandı. Cenaze konvoyunun ilçeye girmesiyle beraber Abdullah Canan Köprüsü’nde zırhlı araçlar konumlandırıldı, bunun üzerine cenaze konvoyu Qada Azadiyê (Özgürlük Meydanı) üzerinden çarşı merkezine giriş yaptı.

Şehir boşaldı, şehitliğe aktı

Özgürlük Meydanı’nda aralarında DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, HDP milletvekilleri Abdullah Zeydan ve Adem Geveri, Akil İnsanlar Heyeti Üyesi Celalettin Can, polis tarafından katledilen Fettah Es’in eşi ve çocukları, kepenk kapatan esnaf, mahalle meclisler ve köy komünleri yöneticilerinin de bulunduğu onbinlerce kişi tarafından karşılanan cenaze Cengiz Topel Caddesi üzerinde yapılan kitlesel yürüyüşle Orman Mahallesi Camii’sine getirildi. Çevre mahallelerden kadın çocuk, genç yaşlı 7’den 70’e onbinlerin sel olup aktığı yürüyüşte kitle çift şerit üzerinden yürürken, özsavunma güçleri de PKK Lideri Abdullah Öcalan, polislerce katledilen Fettah Es ve Yakup Babat ile PKK, KCK ve YPG bayraklarını taşıdı. Fettah Es’in eşi Leyla Es de eşinin posterini taşıyarak kitlenin en önünde yürümesi dikkat çekti.

Erdoğan ve polise öfke yağdı

Yürüyüş boyunca AKP Hükümeti ve polislere öfkelerini haykıran onbinler sık sık “Katil Erdoğan, katil polis”, “Bıjî berxwedana Geverê”, “Şehid namirin” ve “PKK intikam” sloganlarını attı. Camide dini vecibeleri yerine getirildikten sonra TEV-DEM bayrağına sarılan tabut omuzlanarak onbinlerce kişi tarafından Orman Şehitliği’ne getirildi. Mezarlık başında Babat’ın aile üyelerinin tabuta sarılarak ağıt yakması duygulu anlar yaşatırken, kız kardeşi ise baygınlık geçirdi. Defin işlemlerinin ardından “Çerxa Şoreşê” marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunulduğu esnada esnada Babat’ın anısına saygı atışı yapıldı.

‘Onların şehadeti bizim kutsal kabemizdir’

Daha sonra konuşan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, şehitlerinin anıları önünde minnetle eğildiklerini dile getirerek, “Bu şehitlerimiz kanlarıyla geleceğimizi inşa ediyorlar. Onların şehadeti bizim kutsal kabemizdir. Onlar bizim yaşam ve mücadele gerekçemizdir. Onların çözümü bizim gençlerin ölümü, şehadetidir. Bizler onların cevabını reddediyoruz. Bugüne dek asla geri adım atmadık ve söz veriyoruz ki asla atmayacağız da. Onların hayallerini yerine getirmeden durmayacağız. Biz kendi kendimizi yöneteceğiz çünkü şehitlerimizin bize mirası budur. Kendi vali, kaymakam ve emniyet müdürümüzü kendimiz seçeceğiz” dedi.

Gever şehitlerinin mesajına vurgu

Tüm Gever halkına da çağrıda bulunan Irmak, “Gever direnişin kalesi, Kürdistan’ın onurudur. Bu direnişçi ovada yüzlerce şehit verdik. Annelerimiz kahraman evlatlar dünyaya getirerek bu halka verdiler. Bu çocuklar dağlara ve sokaklara çıkarak bu halk için direndi. Sizler bu direnişçilerin elini bırakmamalısınız. Sizler onları yalnız bırakmamalısınız. Özgürlük kendi kendine gelmez. Özgürlük sadece direnişçilerin şehadeti ile de gelmez. Hep beraber sokaklara çıkarak gelir. Gever şehitleri bize bu mesajı verdi. Gever tek parça ayağa kalkmalı, direnmeli, sokakları doldurmalıdır” diye konuştu.

Aile adına konuşan Babat’ın amcası Nusret Babat ise cenaze törenine katılanlara teşekkür ederek, “Bu görkemli sahiplenme için minnettarız. Bu şehit tüm Gever ve Kürdistan’ın, hepimizin şehidir” dedi.

 

hkr-29-08-15-gever-yakup-babat-cenaze1 hkr-29-08-15-gever-yakup-babat-cenaze2 hkr-29-08-15-gever-yakup-babat-cenaze3 hkr-29-08-15-gever-yakup-babat-cenaze5 hkr-29-08-15-gever-yakup-babat-cenaze6 hkr-29-08-15-gever-yakup-babat-cenaze8 hkr-29-08-15-gever-yakup-babat-cenaze9 hkr-29-08-15-gever-yakup-babat-cenaze10 hkr-29-08-15-gever-yakup-babat-cenaze11 hkr-29-08-15-gever-yakup-babat-cenaze14

DİHA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER