Operasyon direnişe çarptı

2
1.162 kez

HAKKARİ (DİHA) – Direnişin gece gündüz sürdüğü Yüksekova’da akşam saatlerinde özel harekat timleri Cumhuriyet Mahallesi’ni ablukaya alarak operasyon başlattı. Özel timlerin sokakları ve barikatları kurşun ve bombalarla taraması üzerine çatışma çıktı. Mahalleye akın eden binlerce kişi ise zılgıt, slogan, alkış ve tencere-tava ile ses çıkarma eylemi düzenleyerek polisi mahalleden çıkarmayı başardı.

Özel harekat timlerinin 4 kişiyi katledip onlarca kişiyi yaraladığı ve günlerdir direnişin gece gündüz sürdüğü Hakkari Yüksekova’da, bu kez polisin hedefinde Cumhuriyet (Zagros) Mahallesi vardı. Gece saat 23.30 sularında Şemdinli yolu ile Cumhuriyet Mahallesi girişlerini onlarca zırhlı araçla ablukaya alan özel harekat timleri, mahalle ile çevrede bulunan mahallelere yüzlerce gaz bombası atarak, çevreyi gaz bulutları altında bıraktı. Ardından da barikatları silahla tarayarak zırhlı kepçeler ile mahalleye girmeye çalıştı. Polisin rastgele taraması üzerine, nöbet tutan mahalleliler de özsavunmasını yaparak ferdi verdi ve şiddetli çatışmalar yaşandı. Özel harekat timleri saldırısı sırasında barikatlara doğru el bombası atarken, ağır silahlar ve patlayıcı maddelerle de sık sık barikatları uçurmaya çalıştı.

Tencere tavalı direniş polisi püskürttü

Bunun üzerine çevre mahallelerde bulunan halkın mahalleye akın etmesiyle nöbet tutan halkın sayısı çoğaldı. Özel timlerin kurşun ve bombalarına, halk zılgıt, slogan, alkış ve tencere-tavalı ses çıkarma eylemi ile karşılık verdi. Uzun süre mahalleye girmeye çalışan özel harekat timleri geri çekilmek zorunda kalırken, nöbet tutan halk da ateş yakarak zaferini kutladı ve sabah saatlerine dek nöbetlerini tutmayı sürdürdü.

4 gündür kepenkler kapalı

Sabah saatlerinde özellikle devlet kurumları binaların önüne ve çevresine onlarca zırhlı araç konuşlandırılırken, çarşı merkezi girişini de zırhlı araçla kapatan polis yolu trafiğe kapatmış durumda.

Polis saldırılarını protesto eden esnafın kepenk açmama eyleminin 4’üncü gününe girdiği ilçede, Şırnak’ta yapılan hava saldırısı sonucu yaşamını yitiren YJA Star gerillası Aysel Bor’un (Evindar Geli) cenazesini bekleniyor.

2 YORUMLAR

  1. barikat açılmış hendek kazılmış dükkanların kapıları kapalı alış veriş yok eee sonuç kim zarar görüyor BİZ KÜRTLER ZARAR GÖRÜYORUZ KÜRT HALKININ HAKLARI BÖYLE YOLLAR KAZILARAK KEPENKLER KAPATILARAK MI KORUNUYOR 2 yıl barış sürecinde kürtte türkte lazda çerkezde arapta zazada herkez huzurluydu alış veriş yapıyordu pikniğe gidiyordu tarlasına bağına bahçesine gidiyordu ya şimdi alış veriş durdu tarlaya bağa bahçeye gidilmiyor türkte kürtte zazada çerkezde arapta lazda herkez huzursuz herkez tedirgin bu halkların hakkettiği bumu yazıktır günahtır ayıptır allah bunları yapanın yanına bırakmaz

  2. 4 GÜNDÜR KEPENKLER KAPALIYMIŞ KİM ZARAR GÖRÜYOR KÜRT HALKI ESNAF YOLLARA BARİKAT KURULUYOR KİMİN YOLLARI KAZILIYOR KÜRT HALKININ HALK NÖBET TUTUYORMUŞ HALK KİM KÜRT HALKI BUNDAN KİM EZİYET ÇEKİYOR GENELDE KÜRT HALKI YAZIKTIR GÜNAHTIR BİR KÜRT OLARAK VE 7 HAZİRANDA HDP YE OY VERMİŞ BİRİ OLARAK VİCDANEN DERSEK AKP HÜKÜMETİ ZAMANINDA KÜRTLERE TANINAN HAKLAR KÜRLERLE İLGİLİ YAPILAN İYİLEŞTİRMELER BAYAĞI ÇOK YETERLİMİ ELBETTE DEĞİL AMA 80 YILIN BİRİKİMİNİ SİZ 5-6 YILDA BİTİREMEZSİNİZ BİRAZ DAHA ZAMAN LAZIM BÖYLE HENDEK KAZARAK SİLAHA SARILARAK HİÇ BİR DEVLETTE SONUÇ ALINMAMIŞTIR ANCAK MASAYA OTURULARAK UZLAŞARAK BAŞKA YOLU YOK YETER ARTIK NE KÜRT NEDE TÜRK ANALARI AĞLAMASIN YETER ARTIK KEPENKLER KAPALI KALMASIN YETER EDİ BESE

CEVAP VER