Stklar’dan PKK’ye çağrı: Gümrük memurları serbest bırakılsın

0
345 kez

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Hakkari Çukurca ve Van Saray’da PKK’liler tarafından alıkonulan 20 gümrük çalışanına dair açıklama yaptı.

İHD Genel Merkezi’nde yapılan açıklamaya İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen ve BES Genel Başkanı Fikret Aslan katıldı.

Açıklama yapan Türkdoğan, alıkonulan gümrük memurlarıyla ilgili devletin hiçbir girişimde bulunmadığını dile getirerek, kamu görevlilerinin serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

Ülkenin iç barışa ihtiyacı olduğunu dile getiren Türkdoğan, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle çatışmasızlık ortamına dönülmesi gerektiğini vurguladı.

BES Genel Başkanı Fikret Aslan ise alıkonulanların sağlık durumunun iyi olduğunu, ancak ailelerinin kaygılandığını söyledi.

Savaşın faturasının halklara ve emekçilere çıktığını ifade eden Aslan, “Bu savaş halkın ve emekçilerin savaşı değil. Saray’ın, tek başına iktidar olmak için kan döken AKP’nin savaşıdır” dedi.

Alıkonulanların Federal Kürdistan Bölgesi’nde olduklarına dair bilgi aldıklarını dile getiren Aslan, Gümrük Müsteşarlığı ile görüşme talebinde bulunduklarını; ancak henüz bir yanıt alamadıklarını paylaştı.

Alıkonulanların isimleri şöyle:

Çukurca Üzümlü Sınır Kapısı’nda alıkonulanlar

*Ayşe Şen
*Bahadır Kılınç
*Aslan Ahmet Marazlıoğlu
*Aydoğan Kadir Kavak
*Hasan Gökdelen
*Kemal Suha Özer
*Ergun Tay
*Mehmet Armağan
*Metin Açar
*Adnan Kaya

Saray Kapıköy Sınır Kapısı’nda alıkonulanlar

*Vahit Yılmaz
*Emre Çelik
*Hacı Baki İcat
*Mehmet Temel
*Gökhan Güven
*Ömer Faruk Koyuncu
*Ali Karaçınar
*Şevket Sargın
*İbrahim Berat Dursun
*Remzi Acar

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER