Kıyıya vuran Kobanili çocuk Aylan Kurdi’nin cesedi infial yarattı

3
1.367 kez

Bodrum’dan Yunanistan’ın İstanköy adasına geçmeye çalışan 12 Suriyeli mülteci, teknelerinin batması sonucu hayatını kaybetti.

Faciada ölen bir çocuğun sahile vuran cesedinin görüntüleri ise sosyal medyada ve uluslararası basında infial yarattı.

Doğan Haber Ajansı muhabiri Nilüfer Demir’in çektiği fotoğrafla ilgili olarak, #KiyiyaVuranInsanlik etiketiyle Twitter’da 125 binden fazla tweet atıldı.

Doğan Haber Ajansı’na göre, Yunanistan’a geçmek için iki saat arayla denize açılan Kobanili mültecilerin içinde bulunduğu iki ayrı lastik bot batttı.

İlk botta 2’si çocuk 8, ikinci botta ise 3’ü çocuk 4 kişi olmak üzere toplam 12 kişi öldü.

9 kişinin kurtulduğu olayda, suda kaybolan 2 kişinin bulunması için arama kurtarma çalışması başlatıldı.

Ajansa göre Aylan (3) ve Galip (5) adlı Suriyeli kardeşlerin cesetleri kıyıya vurdu.

Faciada çocukların annesinin de hayatını kaybettiği belirtildi.

BBC ajansın fotoğraflarından sadece birini yayımlamaya karar verdi.

kobaneli-cocuk1

İngiltere’deki bazı basın organları ise kıyıya vuran çocuğun başka fotoğraflarını da kullandı.

Independent gazetesi, haberinde “Sahile cesedi vuran Suriyeli çocuğun bu fevkalade etkileyici fotoğrafları Avrupa’nın sığınmacılara karşı tutumunu değiştirmeyecekse, başka ne değiştirecek?” dedi.

Fotoğrafın tüm dünyada infial uyandırmasına rağmen, Avrupa genelinde siyasetçilerden çok az tepkinin geldiği görüldü.

İngiltere’de İşçi Partisi’nin genel başkan adaylarından Yvette Cooper “Bu fotoğraf meseleye sırtımızı dönmeye devam edemeyeceğimizi gösteriyor. Anneler, çaresizce yavrularını boğulmaktan kurtarmaya çalışırken İngiltere’nin de harekete geçmesi gerekir” dedi.

 

kobanili-cocuk2

 

kobaneli-cocuk-3

kaynak:bbcturkce

3 YORUMLAR

  1. bu bebeğin ölümüne sebep ingiliz alman israil amarıkan emperyalizmidir.bu devletler bu coğrafyadan giderse huzur gelir.bu coğrafyanın insanları türkü kürtü arapı herkes birlik olmalı.tüm müslümanlar allah ve kuran islamının etrafında toplanmalı(işıdin değil).terör örgütlerine pkk işid dhkcp hepsine dur demeli.bu bölgedeki zulüm amerika ingiliz alman israil ve bunların kurduğu tüm terör örgütleri yüzünden oluyor

  2. kimin cesareti var…. insanlık için silah ve gözyaşı olmadığı bir coğrafya için haykıralım….ne idoloji ne ırk ne ülke tamami ile insan ve vicdan için yürüyelim….

  3. Allah ım senden bir dileğim var….”ne olur bu kan ve gözyaşını durdur” artık müslüman coğrafyası kan gölü olmuş….çocuk yaşlı hasta kadın her yer viran olmuş….yeter artık silah-bomba-ölüme hayır…sırf idolojiler için bu kadar vahşet olmaz…

CEVAP VER