Siirt Din Alimleri Derneği Siirt Müftüsüne Seslendi

1
1.852 kez

 

Siirt Din Alimleri Derneği başkanı ve sekreteri düzenledikleri Kutlu Doğum programı nedeniyle sürgün edildiler. Siirt’teki demokratik kitle örgütlerinin bu uygulamaya karşı anlamsız sessizliğini yine kendi dernekleri bozdu.Sürgün nedeniyle Abdulhakim Şendul Siirt’ten ayrılacağı için başkanlığı devralan M. Salih KILIÇASLAN yönetim kurulu adına  basın açıklamasında şu sözlere yer verdi:

Siirt Din Alimleri Derneği (SİDA-DER) başkanı ve sekreteri geçen ay biri  Ordu’ya biri Karabük’e sürüldü. Görevlerinde başarılı ve halk tarafından sevilen, sayılan Abdulhakim Şendul; hem dernek başkanımız hem de Siirt barış grubu aktif üyesi idi. Zubeyir Çiftçi  derneğimizin sekreteri ve DİVES Diyanet ve Vakıf sendikası temsilcisiydi.

İl müftülüğünün açtığı  keyfi soruşturma sonucu bu nakiller/sürgünler gerçekleşti.  Camii imam -hatip arkadaşlarımız ilişkilerini kesip ayrıldılar.Yeni görevlerinde de çok başarılı olacaklarına inanıyoruz elbette. Ancak hukuki anlamda haklarını sonuna kadar arayacak ve davalarını açacaklar ve kazanacaklarına da inanıyoruz.

Arkadaşlarımıza uygulanan bu uygulamalar 90’lı yılların olağanüstü hal kararlarını hatırlatıyor. Bu sürgünler tamamen hukuksuzluk örneğidir ve keyfidir.Haksızlıktır, zulümdur. Bu baskılarla derneğimize baskı yapmaya çalışarak derneğimizi kapatacaklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar bilakis derneğimiz daha da güçlenecektir.

Sayın vali ve müftü baltayı taşa vurmuştur. Hele Sayın Müftü, imamlara el öptürmekten çok hoşlanır. Çok sayıda imamın da görev yerine gitmediğini herkes bilir.Dinimizi ticaretine, siyasetine alet edenlerle ilişkileriniz çok iyi. Buna mukabil bu iki saygın Seyda -imamın sürülmesinde vicdanen rahat mısınız?Onların çocuklarının vebalini taşıyabilir misiniz? Kaldı ki onların ve ailelerinin can ve mal güvenlikleri de tehlikede olabilir. Allah hak etsin.

 

M.Salih KILIÇASLAN

SİDA-DER Siirt Din Alimleri Derneği Başkanı 

1 YORUM

CEVAP VER