HPG’li Akkuş Memleketi Siirt’te toprağa verildi

0
2.150 kez

Şırnak’ın Besta Bölgesi’nde yaşamını yitiren HPG’li Muhammed Akkuş (Çiya Gabar) Siirt’te binlerce kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı. Törende konuşan HDP Milletvekili Kadri Yıldırım, “Birlik olup sarayın savaşına dur demeliyiz” dedi.

Şırnak’ın Besta Bölgesi’nde 1 Eylül’de çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG’li Muhammed Akkuş (Çiya Gabar) memleketi Siirt’te son yolculuğuna uğurlandı. Siirt’te bağlı Kayaboğaz (Xêrtê) Köprüsü’nde aralarında HDP Siirt milletvekilleri Hatice Seviptekin ve Kadri Yıldırım’ın da bulunduğu yüzlerce yurttaş tarafından karşılanan HPG’li Akkuş’un cenazesi, oluşturulan onlarca araçlık konvoy ile Siirt’teki Abdurrahim Sancak Camii’ne getirildi. Dini vecibelerin ardından binlerce yurttaş tarafından omuzlanan Akkuş’un cenazesi, sloganlar eşliğinde Şeyh Musa Mezarlığı’na getirildi.

Saygı duruşunun ardından konuşan HPG’li Akkuş’un babası İsmail Akkuş, gelenleri selamlayarak, “Bu şehit sadece bizim değil tüm Kürdistan’ın şehididir” dedi.

‘Birlik olup sarayın savaşına dur demeliyiz’

HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım ise Akkuş ailesinin yüreğine düşen ateşin tüm Kürt halkının yüreğine düştüğünü söyledi. Yıldırım, “İlginçtir ki hem gerilla aileleri hem de asker aileleri ‘Şehitler ölmez’ diyor. Artık savaşın kimin için yapıldığını herkes görüyor. Eskiden ‘Vatan sağ olsun’ diyenler de artık bu savaşın vatan savaşı değil, saray savaşı olduğunu görüyor” dedi. Yıldırım, asker ve gerilla annelerinin birlik olup sarayın önüne çıkıp “dur” demediği sürece ne Kürtlerin ne Türklerin ne de Ortadoğu halkalarının huzur bulamayacağına vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından Akkuş’un cenazesini dualar eşliğinde toprağa veren kitle Conkbayır Mahallesi’nde kurulan taziye çadırına geçti.
680x680nc-srt-06-09-15-hpgli-akkus-cenaze6 680x680nc-srt-06-09-15-hpgli-akkus-cenaze8 680x680nc-srt-06-09-15-hpgli-akkus-cenaze9
(is/rp/ns)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER