Siirt’te Kadınlar AKP’nin savaşına karşı alanda

0
1.242 kez

Siirt’te KJA öncülüğünde DBP ve HDP il binası önünde bir araya gelen kadınlar, açtıkları her dilden barış mesajının yazıldığı pankart ile İHD binasına kadar yürüdü. “Kadınım, barışın aynasıyım”, “Ey sarayın sultanı bulasın belanı”, “Aşitî” ve “Bir kadın olarak barış diyorum” dövizlerini taşıyan kadınlar sık sık, “Anayız, barıştan yanayız” sloganlarını attı. Beyaz tülbent takan kadınlar alınan polisiye önlemlere rağmen yürüyüşlerinin sonunda açıklama yaptı. Kadınlar adına açıklama yapan Barış Anneleri Meclisi üyesi Maşallah Işık Arslan, “Biz anneler olarak artık ağlamak istemiyoruz” diyerek, herkesin el ele verip savaşa karşı durması gerektiğine vurgu yaptı. Bir diğer anne Vetha Kaçar, “Biz barışı savundukça, barış için sokaklara çıkıp haykırdıkça öldürülüyoruz” diyerek, yaşanan kadın ölümlerini hatırlattı. Siirt Belediyesi Eş Başkanı Belkıza Beştaş Epözdemir, savaşlarda en çok etkilenenlerin kadınlar olduğu işaret etti.

Eylemde konuşan HDP Siirt Milletvekili Hatice Seviptekin ise aynı topraklarda yaşayan insanların renk, kültür ve dillerinin birbirine karıştığını ifade ederek, “Biz aynı topraklarda yıllarca barış içinde beraber yaşadık. Fakat iktidarlar, hükümetler kirli oyunları için bizim çocuklarımızı katlettiler. Annelerimiz bu yüzden her zaman kaygılı. Bugün yine 4 insanımız katledildi. Yarın acaba ne olacak kaygısıyla yaşamaktansa gelin hep beraber Erdoğan’a seslenelim ve bu savaştan vazgeçmesi çağrısında bulunalım” ifadesinde bulundu.

 

 

srt-05-09-15-kja-bars-eylemi1 srt-05-09-15-kja-bars-eylemi2 srt-05-09-15-kja-bars-eylemi4 srt-05-09-15-kja-bars-eylemi5 srt-05-09-15-kja-bars-eylemi6 srt-05-09-15-kja-bars-eylemi9 srt-05-09-15-kja-bars-eylemi10 srt-05-09-15-kja-bars-eylemi15 srt-05-09-15-kja-bars-eylemi16

baris-yuruyus-siirt baris-yuruyus-siirt2  baris-yuruyus-siirt4 bbaris-yuruyus-siirt

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER