Halk, Dağlıca Bölgesindeki Asker Cenazelerini getirdi

0
1.437 kez

HAKKARİ (DİHA) – Yüksekova’nın Şagûlord (Bostancık) köyü mevkisinde operasyona çıkan askeri konvoya HPG’liler tarafından yapılan sabotaj eylemi ve sonrasında çıkan çatışmada yaşamını yitiren askerlerden 16’sının cenazesi, bölgeye giren HDP ve DBP’li yöneticilerin de aralarında bulunduğu heyet tarafından tahrip olan zırhlı araçlardan ve çevreden toplandı. Halk cenazeleri askerlere teslim ederken, savaş uçakları halkın bulunduğu bölgeyi bombaladı.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Şagûlord (Bostancık) köyü mevkisinde operasyona çıkan askeri konvoya HPG’liler tarafından yapılan sabotaj eylemi ve sonrasında çıkan çatışmada yaşamını yitiren askerlerin cenazeleri, aralarında HDP, DBP ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu ilçe merkezinden ve çevre köylerden giden yurttaşlar tarafından alındı. Bölgeye gitmek isteyen heyetin yolu Sinava (Kamışlı) köyündeki Kamışlı Karakolu tarafından tanklarla kapatıldı. Ancak yapılan görüşmelerin ardından halkın geçişine izin verildi.

Halk cenazeleri omuzladı

Bölgeye giden yolda çatışmaya yakın yerlerde elektrik direklerinin yere düştüğü, yolun kimi noktasında çatlaklar ve ormanlık alanda da yanmış ağaçların olması dikkat çekti. Şagûlord’ta da çatışmalardan kaynaklı olarak etrafta onlarca mermi kovanı, havan topu, zırhlı araç parçaları da görüldü. İlk mayının patladığı yolda dev bir çukur oluşurken, kirpi aracın da şarampole devrilmesi patlamanın şiddetini gözler önüne serdi. Aracın içinde 3 cenaze bulunurken, altında ve çevresinde de 5 cenaze fark edildi. Etraftaki askeri mühimmatın içinden geçerek zırhlı aracın yanına giden yurttaşlar cenazeleri bir bir taşıyarak sivil araçlara yükledi.

Savaş uçakları alanı bombaladı

İlk patlamanın yaşandığı noktaya yaklaşık 100 metre mesafede dev bir çukur oluştuğu, buraya yaklaşık 100 metre uzaklıkta da darbelenen ikinci kirpi ve yanı başındaki dev çukur görüldü. Bu aracın içindeki 8 asker cenazesi de halk tarafından dikkatlice çıkarıldı. Halkın alana girmesinin verdiği güvenle hem Yeşiltaş (Ştazîn) hem de Kamışlı (Sinava) karakollarından onlarca araçlık zırhlı araç, tank, dev personel taşıyıcılar ve kepçe alana girdi. Askerlerin alana girmesinden yaklaşık 20 dakika önce de savaş uçakları alanı bombaladı. Askerler çatışma mevkisine girdikten sonra ise HPG’lilerden uyarı ateşi açıldı, bu sırada askerler panik halinde yere ve yol kenarlarına yattı. Ancak sivillerin araya girmesiyle çatışma yaşanmadı.

Canan: Çok üzücü bir olay

Halk askerlere yardım ederek cenazeleri askeri araçlara yükledikten sonra olay yerinden ayrılarak Sinava köyünde açıklama yaptı. Heyet adına açıklama yapan HDP Hakkari eski Milletvekili Esat Canan, “Kendi canımız pahasına çatışmalı bölgeye girdik. Daha önceden zaten hem vali hem de kaymakamla görüştük. Çatışmada şehit düşen askerlerin cenazelerini alarak askerlere teslim ettik. Çok üzücü bir olay yaşanmış. Bu alan sivillere kapatılan bir alan, ancak yerleşim alanıdır. Belki de yasak olmasaydı, çatışma yaşanmazdı. Üzerimize düşen insani bir görevi yaptık. Bu ülkenin evlatları gençleri ölmesin diye herkesin gayret etmesi gerekiyor. Bir seçim uğruna bu insanlar ölüyorsa, bu insanlar gözden çıkarılıyorsa, alın tüm vekillikleri verin onlara. Ama artık bu gençler ölmesin” dedi.

(nt/fç/rp)

680x680nc-hkr-07-09-15-gever-halk-cenaze333

680x680nc-hkr-07-09-15-gever-halk-cenaze-yeni222

680x680nc-hkr-07-09-15-gever-halk-cenaze-yeni333

680x680nc-hkr-07-09-15-gever-halk-cenaze-yeni444

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER