PKK:’Dağlıca’da 1’i Kurmay Yarbay, 31 asker yaşamını yitirdi’

0
1.273 kez

7 Haziran seçimleri ardından başlayan gerginlik sonucu bölgemizde kan akmaya devam ediyor. Dağlıca’da operasyona çıkan askerlerle PKK’liler arasında yaşanan çatışmalarda büyük can kaybı meydana geldi. Genelkurmay’dan henüz yaşanan can kayıplarının sayısına ilişkin bir bilgi verilmezken, PKK, Oremar(Dağlıca) bölgesinde 1’i yarbay olmak üzere 31 askerin yaşamını yitirdiğini iddia etti.

 

ANF’de yer alan habere göre HPG, Hakkari’nin Gever ilçesine bağlı Geliyê Doski alanında operasyona çıkan askerlerle yaşanan çatışma ve gerçekleştirilen eylemlerin sonuçlarını açıkladı. HPG açıklamasında, “Bu çatışmalarda net olarak İlker Çelikcan adlı 1 Kurmay Yarbay olmak üzere 31 asker ölmüş, 6 asker de yaralanmıştır. Buradaki ölü ve yaralı sayısı daha fazladır ancak netleştirilememiştir. Bu çatışmalarda Gerilla Güçlerimizin herhangi bir kaybı olmamıştır” denildi.

 

Oldukça uzun ve ayrıntılı bilgiler içeren HPG’nin açıklamasının son paragrafında şöyle denildi.”6 Eylül günü yaşanan çatışmalarda TC ordusu savaş uçağı, Kobra helikopterler, tank ve toplarla alanı yoğun bombardımana tabi tutmuş, misket ve fosfor bombaları kullanmıştır. Çatışmalar 7 Eylül günü sabaha kadar sürmüştür. Bu çatışmalarda net olarak İlker Çelikcan adlı 1 Kurmay Yarbay olmak üzere 31 asker ölmüş, 6 asker de yaralanmıştır. Buradaki ölü ve yaralı sayısı daha fazladır. Türk ordusu 2 ayrı yerde yaşanan çatışmaların sonucunda asker cenazeleri kaldıramamış ve cenazeler Gerillalarımızın denetiminde kalmıştır. Helen cenazelerini alamayan TC ordusu köylüler aracılığıyla cenazelerini almak üzere girişimde bulunmuştur. Bölge komutanlığımız cenazelerin alınması cevabını vermiştir.”

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER