TSK HPG’den ‘ateşkes’ istedi İddiası

0
1.640 kez

Geliyê Doskî’de yaşanan patlama ve çatışmada yaşamını yitiren askerlerin cenazelerini almak için askeri yetkililerin, bölgede bulunan köylüler üzerinden HPG’den “ateşkes” istediği ortaya çıktı. Gazeteci Doğan Çetin’in aktardığı bilgiye göre, bu talep üzerine HPG, askerlere cenazelerini almaları için “imkan” sağladı.

Genelkurmay Başkanlığı’nın ve hükümet yetkililerinin henüz bilançosunu açıklamadığı, ancak HPG’nin “1 kurmay yarbay olmak üzere 31 asker yaşamını yitirdi” diye duyurduğu Geliyê Doskî mıntıkasındaki patlama ve çatışmayla ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. Med Nûçe’ye Güney Kürdistan’ın Behdinan bölgesinden bildiren gazeteci Doğan Çetin, çatışmayla ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı. HPG’nin verdiği verileri doğrulayan Çetin, patlama ve çatışma bölgesinde çok sayıda asker cenazesinin bulunduğunu kaydetti.

Asker ateşkes istedi

Çetin, HPG gerillaları kontrolünde olan bölgeden askerlerin cenazelerini almak için köylüler üzerinden HPG komutanlarına bilgi gönderdiğini aktardı. Askerlerin, cenazeleri almak için HPG’den ateşkes istediğini vurgulayan Çetin, köylüler üzerinden gelen bu talep üzerine HPG’nin, askerlere cenazelerine almaları için “imkan sağladığı”nı kaydetti./DİHA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER