HDP Milletvekili Aydoğan: Cizre’ye girmek zor, çıkmak imkansız

0
611 kez

Hasan AKBAŞ
Diyarbakır

HDP Milletvekili Nursel Aydoğan Şırnak’ın Cizre ilçesinde, hastanelerin özel harekat tarafından işgal edildiğini, yaralıların dahi evlerde tedavi edildiğini, açık fırınlardan ekmeklerin toplanarak atıldığını ve fırıncıların darbedilerek tehdit edildiğini söyledi. Şimdiye kadar 7 yurttaşın hayatını kaybettiğini açıklayan Aydoğan, demokratik bir seçim için Türkiye’nin bu manzaralardan arındırılarak, karşılıklı ateşkes ve müzakere sürecine bir an önce geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Cizre’de sokağa çıkma yasağı devam ederken, bugün de ilçenin birçok mahallesinde operasyonların sürdüğü belirtildi. Nusaybin’den başlayarak Cizre’ye giden tüm yolların kapalı olması sebebiyle, gazeteci, milletvekilleri dahil çok sayıda kişinin bölgeye girişinin zorlaştırıldığı ya da engellendiği bildirildi. Bölgede iki gündür süren özel harekat polislerinin ağırlıklı olarak olduğu operasyonlarda mahallelere bombalar atıldığı belirtildi.

‘MAHALLELERE BOMBA ATILIYOR’

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan bölgedeki duruma ilişkin gazetemize bilgi verdi. Dört mahalle Nur, Cudi,Yafes ve Sur mahallelerinde çatışmaların devam ettiğini belirten Aydoğan, “Özel birlikler ve özel harekat timlerinin bölgeye getirildiğini biliyoruz. Bu ekipler zırhlı araçlar içerisinde caddelere ve mahallelere giriyor. Değişik patlayıcı bombalar atmaya başladılar” dedi. Mahallelere bombaların aralıksız atıldığını kaydeden Aydoğan, insanların evlerinden çıkmasına olanak verilmediğine dikkat çekti. “Bölgeye girmek zor, çıkmaksa mümkün değil” diyen Aydoğan önemli bilgiler aktardı.

‘YARALILAR HASTANEYE GİDEMEDİĞİ İÇİN ÖLÜYOR’

Mahallelere kesin nişancıların yerleştirildiğini ve şu ana kadar 7 yurttaşın yaşamını yitirdiğini açıklayan Aydoğan, “bu ölümlerden ikisi hastaneye gidemediği için kalp krizi geçiren vatandaşlarımızdan oluşuyor. Yine yaralı olup hastanelere gidemeyen yurttaşların da bu şekilde hayatını kaybettiğini öğrendik” dedi.

VALİLİĞİN ‘İHTİYAÇLAR KARŞILANIYOR’ AÇIKLAMASI VİCDANSIZCA

Şırnak Valiliği’nin yaptığı vatandaşların başta sağlık olmak üzere ihtiyaçlarının titizlikle karşılandığı açıklamalarının gerçeği yansıtmadığına vurgu yapan Aydoğan, “Bu açıklama vicdansızcadır” dedi.

FIRINLAR DA KAPATILDI

Aydoğan ilçedeki duruma dair şu bilgileri verdi; “Hastaneler kullanılamıyor, fırınlar tehdit ediliyor. Sokağa çıkılamıyor. İnsanlar ölüyor ve çıkıp biz halkın ihtiyaçları karşılanıyor diyebiliyoruz. Bu kabul edilemez. Bir savaş hukuku vardır. Böyle durumlarda hastaneler en azından hizmet verir. Ama burada tam anlamıyla özel harekat polislerince hastane işgal edilmiştir. Aciller ulaşılabilirse eğer hizmet verebilir durumda ancak orada da sağlıkçıların güvenlik güçlerinin tehdit ve hastanedeki konumlanışı sebebiyle nasıl hizmet verdiği kaygı verici. Fırınlar dün itibariyle kapatılmış durumda. En son iki fırın açılmıştı, ancak polisler buraya da gelerek fırıncıları tehdit ederek darbetmiş. Yine ekmekler toplatılıp atılmış. Telefon ve internet kullanım dışı.”

‘SAĞLIKÇILAR BÖLGEYİ TERK EDİYOR’

TTB’nin konuya ilişkin girişimlerde bulunması gerektiğine vurgu yapan Aydoğan, bölgeyi terk eden doktorların da olduğunu bildirdi. 112 Sağlık ekiplerinin, ‘Kimse sizin can güvenliğini sağlayamaz’ denilerek gönderilmediğini söyleyen Aydoğan, durumun vahametinin giderek arttığını söyledi.

‘BİR AN ÖNCE KARŞILIKLI ATEŞKES YAPILMALI’

“Gözü dönmüşçesine saldıran bir güvenlik güçleri topluluğu var” diyen Aydoğan, yaşananların seçimin gerçekleştirilebilmesi noktasında şüpheler doğurduğuna vurgu yaptı. Böyle bir ortamda demokratik bir seçimin yapılamayacağını belirten Aydoğan, “Her gün 5-10 insanımız ölüyor. Bütün bu ölümleri yok sayarak çok güzel bir seçim olacak diyebilir miyiz? Davutoğlu uzayda mı yaşıyor diye sormadan edemiyor insan” dedi. Hükümetin çatışmalı süreci devam ettirerek, seçimi yaptırmama gayreti içinde olduğunu söyleyen Aydoğan, “Gerçekten demokratik adil bir seçim düşünülüyorsa, hemen ve derhal karşılıklı ateşkes yapılması gerek. Çatışmalı süreçten çıkışın yolunu bulmalıyız. Bu da bir an önce müzakereleri başlatmaktan geçiyor” diye konuştu.

kaynak:evrensel

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER