HDP Genel Merkezine Saldırı Sonrası İlk Görüntüler

0
452 kez

ANKARA (DİHA) – Irkçı bir grubun ateşe verdiği HDP Genel Merkezi’ndeki yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürülerek, binada mahsur kalan 3 partili kurtarıldı. MYK üyesi Hatice Altınışık, grubun gerçekleştirdiği saldırının ardından kendilerine herhangi bir müdahalede bulunmayarak saldırının önünü açan bir polis amirine teşekkür ettiğini söyledi.

Gerçekleştirilen ırkçı saldırı ile içeride 3 partili bulunurken ateşe verilen HDP Genel Merkez binasında çıkan yangın, bina önünde ulaşan itfaiye edipleri tarafından söndürülerek, binanın çarı katında mahsur kalan partililer kurtarıldı. Gün içerinde parti binasının önüne gelip tacizlerde bulunan küçük gurupların ardından akşam saat 21.00 sıralarında bina önüne gelen yaklaşık 100 kişilik ırkçı bir gurup, partililerin uyarısına rağmen herhangi bir polis müdahalesi ile karşılaşmadan sloganlar atıp, İstiklal Marşı okudu.
Ardından taşlarla camlarını kırdıkları parti binasına yönelen saldırganlar, içeriye girip içerideki eşyaları tahrip ettikten sonra binayı ateşe verdi.

Saldırganların binaya girmesi üzerine içeride bulunan 3 partili ise 6 katlı binanın çatı katına sığınarak, kendilerini korumaya aldı.

Binayı ateşe verdikten sonra saldırgan grup, yeniden dışarı çıkarken, bina içerisinde mahsur kalan partililerin haber vermesi üzerine durumu emniyet yetkililerine ileten partililer bina önüne akın etti. Bina önüne itfaiye ekipleri ile sağlık görevlileriyle birlikte az sayıda çevik kuvvet ekibi de sevk edildi.

Bina önüne ulaşan itfaiye ekipleri, yangına müdahale ederek içeride mahsur kalan partilileri kurtardı. Dumandan etkilenen partililerin sağlık durumları iyi.

O esnada saldırgan grup ise saldırıdan 2,5 saat sonra polislerce gözaltına alınmak yerine binanın önünden kısmen uzaklaştırıldı. Parti binasının bulunduğu Büklüm Sokağı’n her iki başında beklemeye devam eden saldırganlar burada ellerinde Türk bayrakları ile sloganlar atmayı sürdürdü.

Binadaki söndürme çalışmaları devam ettiği sırada HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve diğer parti yöneticileri de binanın önüne geldi. Söndürme çalışmalarını tamamlayan itfaiye ekipleri ardından bina önünden ayrıldı. Saldırıda yakılan binanın iki katı kullanılamaz hale geldi.

Bina önüne gelen HDP MYK üyesi Hatice Altınışık, “Saldırganların binayı yaktıktan sonra bir polis amirine teşekkür ettiğini” söyledi. Saldırıyı haber alıp bina önünde toplanan partililer, yaşanan saldırıyı protesto etti. Ancal saldırgan guruba herhangi bir müdahalede bulunmayan polisler, partilileri dağıtmak isteyince, parti yöneticileri ile tartıştı. Yaşanan tartışma halen devam ediyor.

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER