İçişleri Bakanı katledilen bebek ve anneleri ‘terörist’ ilan etti

1
661 kez

İçişleri Bakanı Selami Altınok, Cizre’deki katliamda katledilenleri “terörist” ilan etti. Altınok’un “terörist” diye katlettiği siviller arasında 7 çocuk annesi 53 yaşındaki Meryem Süne, 35 günlük bebek Muhammed Tahir Yaramış ve 10’lu yaşlarda çok sayıda çocuk bulunuyor.

Cemaat operasyonları sırasında İstanbul Emniyetine atanan savaş kararını uygulayan “Seçim Hükümetinin” İçişleri Bakanlığına atanan Selami Altınok, Cizre’de yapılan katliamları sahiplenerek, şu ana kadar Cizre’de “30-32 terörist” öldürüldüğünü söyledi. Tanklar ve ağır silahlarla evlerin bombalandığı, sivil halkın hedef alındığı Cizre’de “operasyonların haklılığını” savunan Altınok, ayrıca kuşatmaya alınan ve katliam haberleri gelen “Cizre’de hayatın normal akışına dönmesini istediklerini” ileri sürerek, HDP grubunun da “can güvenliği olmadığı gerekçesiyle, ilçeye alınmayacağını açıkladı.
İçişleri Bakanı Selami Altınok’un “terörist dediği” katledilen kişiler sivillerden oluşuyor. Sadece son 1 haftada ilan edilen sokağa çıkma yasağı üzerinden geçen bir hafta da 18 sivil katledildi. Ağır katliam bilançosunda hayatını kaybeden sivillerden bazılarının isimleri şöyle:
6 Eylül

* Cudi Mahallesi’nde tepelere yerleştirilen zırhlı araçlardan açılan ateş sonucu 13 yaşındaki Cemile Çağırga adlı çocuk yaşamını yitirdi. Mahallelerde artan polis saldırılarında çok sayıda yurttaşın yaralandığı ancak polis engelinden kaynaklı hastanelere kaldırılamadığı belirlendi.

* Cizre’nin Nur Mahallesi’nde dün akşam rahatsızlanan Muhammed Tahir Yaramış isimli 35 günlük bebek, polislerin mahalleye ambulansın girmesini engellediği için yaşamını yitirdi.

* Zırhlı araçtan açılan ateş sonucu Sait Çağdavul isimli genç yaşamını yitirdi. Gece boyu saldırıların sürdüğü ilçede, ağır yaralanan 3 yurttaş ise yoğun saldırılar nedeniyle hastaneye götürülemedi.

9 Eylül

* Yapılan saldırılarda Özgür Taşkın (20) isimli yurttaş yaraladı. Ambulansın gelmesine izin verilmediği için Taşkın’ın yaşamını yitirdiği belirtildi.

* Saldırılarda evinin önünde oturan 7 çocuk annesi Meryem Süne (53) polisin zırhlı araçtan açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi.

10 Eylül

* En ağır saldırının yaşandığı 10 Eylül’de, Zeynep Edin (18), kayınvalidesi Maşallah Edin (35), yaşamını yitirirdi, 11 aylık Berğedan Edin ile Ayşe Edin yaralandı. Diğer mahallelerde ise Eşref Edin (55) ile Sait Nayici (17) yaşamını yitirdi. Ayrıca hayatını kaybedenlerin sayısı 8 olarak ifade edilirken diğer kişilerin isim bilgilerine ulaşılmadı.

1 YORUM

  1. Bakanmı dediniz?? kendi gibi bakan olan insanlara cizreye girmeyi yasaklayan .. sade memur üstelik milletvekili bile değilken halkın oylarıyla seçilen belediye başkanın görevden alan birine bakan demek ne derecede mantıklı???

CEVAP VER