İlk heyetler Cizre’ye ulaştı

0
464 kez

ŞIRNAK (DİHA) – Günlerdir sürdürülen kesintisiz direnişle sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı Cizre’ye ilk heyetler girmeye başladı. Kente konvoy halinde giren heyetleri Cizreliler zafer işaretleri ve “Katil Erdoğan” sloganlarıyla karşıladı.

04 Eylül’de Şırnak Valiliği’nin aldığı “sokağa çıkma yasağı” kararıyla günlerdir sıkıyönetim koşullarında tutulan Cizre’de, halkın büyük direnişi sonrası sabah saatlerinde sokağa çıkma yasağı kaldırılırken, kente ilk heyetler de girmeye başladı.

Aralarında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP’li vekiller, DTK, KJA ve STÖ temsilcileri, insan hakları savunucuları ve bölge baro başkanlarının da bulunduğu ilk heyetler Cizre’ye konvoy halinde girdi.

Cizreliler zafer işaretleriyle karşıladı

Giriş ve çıkışların halen kontrol altında olduğu kente giren heyetleri Cizreliler balkonlara çıkıp zafer işaretleri ve “Katil Erdoğan” sloganlarıyla karşıladı. Heyet ilk olarak, dün gece ekmek almak için dışarıya çıktığında polislerce başından vurularak katledilen Mehmet Erdoğan’ın cenazesinin bulunduğu Cudi Mahallesi’ne geçti.

Polislerden operasyonlar sürecek tehdidi

Cizre’de sokağa çıkma yasağı kaldırılsa da, kent merkezinde zırhlı araçların yoğunluğu ve hareketliliği sürüyor. Polisin, sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı fakat operasyonları sürdüreceği yönünde halkı tehdit ettiği de gelen ilk bilgiler arasında.

Ayrıntılar gelecek…

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER