8 çocuktan tek erkek çocuk annesi: Yaşadığım acıyı ancak anne olanlar anlar

0
836 kez

Cizre’de hastaneye kaldırılamaması nedeniyle can veren ve 3 gün boyunca cenazesi buzdolabında saklanan 35 günlük Muhammed Tahir Yaramış, 7 kız çocuğu olan Abdullah-Susin Yaramış çiftinin yıllarca özlemini duyduktan sonra kavuştukları tek erkek çocuklarıydı. Henüz nüfus cüzdanını bile çıkarmadıkları çocuğunun acısı içerisindeki anne Susın Yaramış, yaşadığı bu acıyı “Beni anne olanlar anlar ancak. O kadar ciğerim yanıyordu ki hiçbir şey hissedemiyorum” sözleriyle dile getirdi.

Yüzlerce özel hareket polisinin ilan edilen sıkıyönetim ile 9 gün boyunca katliam gerçekleştirdiği Cizre’de hedef alınarak katledilenlerin yanı sıra bazı yurttaşlar, yaşadıkları sağlık problemleri ya da saldırılarda yaralanmaları sonrası abluka altında hastaneye ulaşamadıkları için can verdi. Yoğun polis saldırısının gerçekleştiği Nur Mahallesi’nde, 5 Eylül gecesi rahatsızlanan ve defalarca aranan ambulansın polislerce engellenmesi yüzünden sabaha karşı yaşamını yitiren 35 günlük Muhammed Tahir Yaramiş de bu kişilerden biri oldu.

Yaşamını yitirmesi sonarsı cenazesi polis ablukası ve keskin nişancıların saldırıları yüzünden 3 gün boyunca mahallenin camisindeki buzdolabında bekletilen henüz nüfus cüzdanı dahi çıkarılmayan Muhammed bebek, 3 günün sonra ancak Cizre Devlet Hastanesi morguna kaldırılabilindi.

Anne ve babası yıllarca özlemini duydu

Muhammed, 8 çocuk sahibi ailenin yıllarca özlemini duydukları tek erkek çocuğuydu. Uzun yıllar erkek bebek özlemi duyan aile, yıllar sonra bu özlemlerine kavuşabilmişti.

‘Sokağın başına gelen ambulans geri gönderildi’

Hastane morgundan bekletilen cenazesi dün otopsi işlemleri için katledilen diğer sivillerle birlikte Şırnak Devlet Hastanesi morguna kaldırılan Muhammed’in rahatsızlanması üzerine Acil 112’yi aradığını ve ambulansın evlerine 100 metre ilerisinde bulunan Saltan Sokağı’nın başına kadar geldiğini anlatan baba Abdullah Yaramış, “Sokağın başında bekleyen zırhlı araç ambulansın bizim eve gelmesini engelledi. Ambulans bir süre orada durduktan sonra geri gitti. Bebeğim de saat 03.00 sularında yaşamını yitirdi” sözleriyle yaşananları anlattı.

Akşam yemeği yerken bebeğinin rahatsızlandığını belirten anne Susin Yaramış ise sokağa çıkma yasağından bile haberdar olmadıklarını, sokağa çıktıkları gibi tarandıklarını anlattı.

Eşinin durmadan ambulansı aradığını, o dakikalarda rahatsızlığı iyice artan bebeğinin gece saat 03.00 sıralarında yaşamını yitirdiğini dile getiren acılı anne, sonrasında yaşananları şu sözlerle aktardı: “Bebeğimin cenazesi öğlen saatlerine kadar evin içerisine kaldı. Dışarı çıkaramadık. Eşim benim kötüleştiğimi görünce cenazeyi mahallede bulunan camiye götürdü. Çocuğum mahallede daha önce vurulan Sait Çağdavul isimli gençle teneşir taşında yan yana günlerce bekletildi.”

‘O kadar ciğerim yanıyordu ki hiçbir şey hissedemiyordum’

Eşiyle yıllarca özlemini duydukları tek erkek çocuklarının da polis ablukası yüzünden can verdiğini belirten anne Yaramış, yaşadığı acıyı “Beni anne olanlar anlar ancak. Bebeğim kollarımda can verdi ve 3 gün boyunca cenazesiyle yaşadık. Düşünün bebeğiniz kollarınızda ölüyor ve hastaneye bile götüremiyorsunuz. Bu yaşanan insanlık değil. İnsanlıkta bunun yeri yok. O kadar ciğerim yanıyor ki hiçbir şey hissedemiyorum. Öldü hadi kabul bebeğimin cenazesini gömememek daha fazla acıtıyordu canımı. Bu nasıl bir vicdandır ki insanlara bunu yaşatabiliyor” sözleriyle dile getirdi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER