Diyarbakır ayakta

0
1.127 kez

Sur ve Silvan’da sıkıyönetim ilanı ile başlayan polis saldırısına karşı Diyarbakır halkı sokaklara çıktı. Diyarbakır’ın dört bir tarafında eylem yapan yurttaşlar, devlet güçlerinin saldırılarına tepki gösterdi. Saat 20.00’yi vurduğunda tüm Diyarbakır gürültüyle inledi.
Sur ve Silvan’da sabah saatlerinde sıkıyönetim ilanı ile birlikte Diyarbakır’ın Yenişehir, Sur ve Bağlar ilçelerinde sokaklara çıkan yurttaşlar eyleme geçti. Öğlen saatlerinden bu yana sokaklara çıkan yurttaşlara polis saldırısıyla Diyarbakır’ın sokakları savaş alanına döndü. Saat 20.00 itibariyle de Diyarbakır’ın tamamında halk balkonlarına ve camlarına çıkarak gürültü eylemine başladı.

YENİŞEHİR

Dağkapı (Şeyh Sait) Meydanı’nda toplanan yurttaşlar, Demirtaş’ın açıklamasının ardından sloganlarla Sur halkına destek amaçlı yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Müdahalenin ardından tekrar Şeyh Sait Meydanı’na toplanan grubun bir kısmı Yenişehir ilçesi Ofis semti Ekinciler Caddesi’ne doğru yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe valilik önünde duran polisler, gerçek mermi, gaz bombası ve tazyikli suyla saldırdı. Ara sokaklara dağılan yurttaşlar ile polisler arasında çatışmalar yaşandı. Diyarbakır Valiliği’nin etrafında bulunan polislere silahlı saldırı düzenlendi. Ardından polisler yoldan geçen yurttaşlara “Yere yatın” anonsu yaparak etrafa rastgele ateş açtı. Polisler DTK binasının bulunduğu bölümden Ekinciler Caddesi boyunca etrafta bulunan evlere tazyikli su, gaz bombası ve yer yer plastik mermiler attı. Ara sokaklardan Ekinciler Caddesi’ne çıkan gençler de, taş ve ses bombası ile polis saldırısına yanıt verdi. Çatışmalar Ofis’te bulunan cadde ve sokakların tümüne yayıldı.

Eylemler Koşuyolu’nda büyüdü

Gençlerin Ekinciler Caddesi’ne girmesiyle polisler geri çekilirken, yurttaşlar caddeye barikatlar kurdu. Polisin barikatları yıkmak için TOMA’larla girişimleri sonuçsuz kaldı. Polisler İstasyon Caddesi üzerinden Koşuyolu’na gelerek burada eylem yapan gençlere saldırdı. Bunun üzerine saldırılar Koşuyolu Parkı civarında yoğunlaştı.

Polis gaz bombalarıyla evleri hedef aldı

Polis zırhlı araçlarla Koşuyolu’na giden yol ile parkın iki tarafında olan caddelerde çatışmalar devam ederken, özellikle polislerin gaz bombalarını evleri hedef alarak atması dikkat çekti. Koşuyolu bölgesinde akrep tipi zırhlı araçların geçişi sırasında ses bombası atılması sonucu büyük bir gürültü yaşandı.

Yurttaşlardan gürültülü protesto

DTK binası önünde ve tren rayı üzerinde bulunan binlerce yurttaş da, gürültü eylemi yaparak gençlere destek verdi. Yurttaşların gürültü eylemi devam ederken, gençler Koşuyolu Parkı bölgesine çok sayıda barikat kurarak, polislerin zırhlı araçlarının mahallelere girmesine izin verilmiyor. Polisler zırhlı araçlardan Koşuyolu Parkı’na çok sayıda gaz bombası atarak orada oturan yurttaşları gaza boğdu. Polisin bölgede haber takibi yapan gazetecilere doğru da gaz bombası attığı görüldü. Yurttaşlar da balkon ve pencerelerden yaptıkları gürültü eylemi ile gençlere destek veriyor.

SUR

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen ve polisin saldırısıyla güne uyanan Sur ilçesinin Fatihpaşa ve Hasırlı mahallesinde yurttaşlar, polisin saldırısına karşı sokağa çıkarak gürültü eylemi yapmaya başladı. 7’den 70’e tüm yurttaşların sokağa çıktığı mahallelerde yurttaşlar, elektriklerin olmamasından dolayı karanlık olan sokaklarda eylem yaparak, “Bijî berxwedana Suriçi” “Amed uyuma Suriçi’ne sahip çık”, “Katil Erdoğan”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarını haykırıyor. İlçede polis ablukası devam ederken, yüksek binalarda keskin nişancılar durmaya devam ediyor.

BAĞLAR

Bağlar ilçesinin Sento Caddesi’nde sokağa çıkan yurttaşlar, Sur’daki saldırıları protesto etti. Yurttaşların eylemine polis gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. Polisin saldırısına yurttaşlar da taş, ses bombası ve havai fişeklerle yanıt verdi. Bölgede eylemler devam ediyor.

SİLVAN

Silvan ilçesinde sabah saatlerinden itibaren polis saldırılarını protesto etmek için evlerinin pencere ve balkonlarına çıkan yurttaşlar, gürültü eylemi çıkarmaya başladı. İlçe geneline yayılan eylemlerde sık sık “Bijî Serok Apo” ve “Bijî berxwedana Farqînê” sloganları yükselirken, polislerde zırhlı araçlarla Diyarbakır Caddesi üzerinde dolaşarak sokağa çıkma yasağının devam ettiğini duyurmaya devam etti.

İlçe merkezi genelinde yer yer silah sesleri yükselirken, asker ve polis, ablukaya aldığı 3 mahallenin etrafında kalan dağlık alanda konuşlandı.

Öte yandan Diyarbakır Caddesi üzerinde dolaşan polis ara sokaklara gaz bombası atmaya devam ediyor.DİYARBAKIR(DİHA)

dyb-13-9-15-silvan-gurultu-eylemi1 dyb-13-09-15-diyarbakir-ayakta5 dyb-13-09-15-diyarbakir-ayakta4 dyb-13-09-15-diyarbakir-ayakta4 (1) dyb-13-09-15-diyarbakir-ayakta1 dyb-13-9-15-silvan-gurultu-eylemi2

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER