Muhammed bebeğe 70 cm’lik özel tabut

0
971 kez

Cizre’de katledilen 16 kişi görkemli bir törenle son yolculuklarına uğurlanıyor. Yan yana dizilen cenazelerin arasında bulunan henüz 35 günlük iken hastaneye götürülemediği için yaşamını yitiren Muhammed bebek için 70 cm’lik özel bir tabut yapıldı.

Devlet tarafından katledilen evlatlarını 100 bine yakın insanın katıldığı görkemli bir tören ile son yolculuklarına uğurlamaya devam eden Cizre halkı, HDP’li vekiller ve ilçeye gelen sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan heyetlerle birlikte ilçe girişinde karşıladıkları cenazelerini, düzenlenecek tören için uzayıp giden kortejin önünde Sur Mahallesi’ndeki Newroz Alanı’na getirdi. Yol boyunca yapılan katliama dair öfkenin ve ağıtların yükseldiği Yafes ve Nusaybin caddelerinde devam eden yürüyüş sırasında, bugün kepenk açmayarak, siyah bez asarak katliamı protesto eden esnaflardan kimi bakkal ve market sahipleri dükkanlarının önündeki içecek dolaplarının kapısını açık bırakarak, cenazeye katılanların içecek ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşıladı.

Yakınlarını yitiren ailelerin ve kitlenin ellerinde sadece katledilenlere ait poster ve pankartlar yer aldı. Alkış, zılgıt ve ağıtlar içerisinde cenaze konvoyunun arkasında yapılan yürüyüş ile 16 cenaze düzenlenecek tören için Sur Mahallesi’nde yer alan Newroz Alanı’na getirildi. Cenazeleri burada da onbinlerce kişi karşıladı.

Tabutlar yan yana dizildi

Cenaze araçlarının kitlenin önünde alana ulaşması ile birlikte sarı, kırmızı, yeşil flamalara sarılı ve üzerinde katledilenlerin fotoğraflarının bulunduğu tabutlar, tek tek cenaze araçlarından indirildi. Katledilenlerin ailelerinin omuzladığı tabutlar, kitlenin “Şehîd namirin” ve “Ey şehîd xwîna te erdê namine” sloganları arasında araçlardan indirilerek, kurulan platforma yerleştirilen PKK bayrağı asılı masalara yan yana dizildi.

Muhammed bebeğin özel tabutu gözyaşlarına boğdu

Araçlardan indirilen tabutlar arasında kentte uygulanan sıkıyönetim altında hastalığı nedeniyle hastaneye kaldırılmasına polislerce izin verilmediği için hayatını kaybeden henüz 35 günlük Muhammed Tahir Yaramış isimli bebek için 70 cm uzunluğunda özel bir tabut yapıldığı görüldü. Muhammed’in tabutunun indirilmesi sırasında kitle gözyaşlarına hakim olamadı.

Anne Erdoğan’a lanetler yağdırdı

Kurulan platformda yan yana dizilen tabutların başında aileleri ve yakınları bekledi. Kendisinden koparılan minik bebeği Muhammed’in tabutu başında güçlükle teskin edilen annesi, AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a lanetler yağdırdı.

Çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubunun takip ettiği cenaze töreni, katledilenlerin tek tek isimlerinin okunması ile başladı. Ardından ise alanı dolduran kitle aynı anda zafer işareti yaparak, katledilenlerin anısına saygı duruşunda bulundu.

Katledilenlerin anısına 21 kurşun

Saygı duruşu esnasında Cizre’de katledilen toplam 21 kişi için gökyüzüne 21 el kurşun sıkıldı. Saygı duruşunun ardından, cenaze kılınmaya başlandı. Buradaki törenin ardından cenazeler defnedilecekleri mezarlığa doğru yeniden yola çıkarılacak.

diha

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER