Karanlık dönemin aktörlerinden ‘tehlikeli’ çağrı

0
774 kez

Aralarında TOBB, TÜRK-İŞ, TESK, TİSK gibi 28 Şubat’ın STK aktörü 12 sivil toplum kuruluşu Kürtlere yönelik kitlesel linçlerin olduğu bir dönemde, “Terörü protesto ve bayrak yürüyüşüne” çağrı yaptı. TOBB Başkanı herkesin evine ve işyerine “bayrak asması” çağrısı yaparken, bunun toplumu ayrıştıracağı kaygılarına da neden oldu.
Aralarında TESK, TİSK, Türk-İş, TOBB ve TÜSİAD’ın da olduğu 12 kuruluş, 17 Eylül’de Ankara Sıhhıye Meydanı’na “Teröre Hayır Kardeşliği Evet” mitingi düzenleme kararı aldı. Sermaye ve yandaş sendikalardan oluşan grup tarafından düzenlenen basın toplantısında TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu konuştu. Hisarcıklıoğlu, “Bütün Türkiye’yi 17 Eylül’de Sıhhiye Meydanı’na çağırıyoruz” dedi.

Bayrak asma çağrısı

Hisarcıklıoğlu, o gün toplanmaya gelemeyen milyonları da Türkiye’nin her köşesinde Türk Bayrağı asmaya davet etti. Hisarcıklıoğlu, Perşembe günü herkesin üzerinde Türk Bayrağı amblemi olan şapkalar takacağını da söyledi.

Mitingi düzenleyen 12 kuruluş şöyle: “TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen, Türk-İş, TİSK, TBB, HAK-İŞ, TESK, TÜRMOB ve TZOB.”

Türk-İş, TOBB, TESK ve TİSK 28 Şubat sürecinde de sürecin aktörleri olarak darbenin yaşanma koşullarının oluşmasını sağlamakla suçlanıyordu. DİHA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER