HDP adaylık dosyalarını tamamladı

1
1.133 kez

Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) 1 Kasım’da gerçekleştirilecek olan erken seçimlerinde aday olmak için Türkiye genelinden bin 17 başvuru yapıldı. HDP Genel Merkezi’nin saldırıya uğradığı sırada yakılan bilgi işlem merkezinde bulunan aday adaylığı dosyaları ise kısa bir süre içerisinde yoğun bir çaba ve çalışma sonrasında yeniden toparlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilan ettiği ve 1 Kasım’da gerçekleşecek ettiği erken seçim kararına ilişkin siyasi partiler çalışmalarını sürdürürken, HDP daha çok bölgedeki savaş durumuna odaklanmış durumda. 26’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için partilere başvuru süreleri tamamlandı. Partiler aday belirleme komisyonlarının çalışmalarının tamamlayarak kesin aday listeleri için çalışmalara başlamış durumda. 7 Haziran’da gerçekleşen genel seçimlerinde bin 500’ün üzerinde aday adaylığı başvurusunun yapıldığı HDP’de 1 Kasım seçimleri için listelerin büyük oranda geçerliliğini koruyacağı açıklamasına rağmen yoğun bir aday adaylığı başvurusu oldu.

HDP eski listenin geçerli olacağını söyledi ama bin 17 başvuru yapıldı

Türkiye genelinde bin 17 kişinin aday adaylığı başvurusunda bulunduğu HDP’de başvuru süresi sonra ererken, kesin aday listesinin belirlenmesi için hummalı bir çalışma da başlamış durumda. Merkezi seçim komisyonu tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında partinin kesin listesinin birkaç gün içerisinde oluşturulması bekleniyor. Başvurularda kadın ve gençlerin de yoğun ilgi gösterdiği ve çok sayıda başvurunun olduğu öğrenildi.

Saldırıdaki amaç tutmadı

HDP Genel Merkezi’ne dönük 8 Eylül günü gerçekleşen planlı ve organizeli saldırıda aday adaylığı başvurularının kabul edildiği bilgi işlem merkezi hedef alınması ve adaylık dosyalarının yakılması HDP’yi dosyaları kurtarma arayışına itti. 18 Eylül’e kadar YSK’ya kesin listeleri sunması gereken HDP’nin bu süre içerisinde bunu tekrardan bir araya getirip düzenleyemeyeceğini hesaba katarak, HDP’nin seçime girememesini hedefleyenlerin bu amacı -tutmadı. HDP, saldırının hemen ardından yoğun bir çalışmanın içerisine girerek, bu hedefine boşa çıkardı. Yaklaşık bir haftalık süre içerisinde dosyaların tamamı yeniden toparlanarak, böylesi bir durumun da önene geçildi.

Kesin liste 3 gün içerisinde açıklanacak

Merkezi komisyon tarafından birkaç gün içerisinde yürütülecek olan tartışmaların ardından kesin aday listesi de kamuoyuyla paylaşılacak. Kısa süre içerisinde açıklanması beklenen kesin aday listesi, 18 Eylül’de YSK’ya sunulacak.

Seçim startı 1 Ekim’de

HDP, listelerin YSK’ya sunulmasının ardından seçim maratonu da başlayacak. Resmi olarak 1 Ekim’de startı verilmesi beklenen seçim kampanyası için de ilgili komisyonlar kurularak çalışmalara başlandı. Bu kapsam 1 Kasım seçimlerinde izlenilecek seçim kampanyasının yanı sıra propaganda ve tanıtım amacıyla kullanılacak sloganlar ve materyallerin hazırlanması için de çalışmalar yürütülüyor.

Seçim bildirgesinde önemli değişiklikler olacak

7 Haziran seçimlerinde “Büyük insanlık” sloganıyla hazırlanan ve halkların eşit ve özgür bir ortamda bir arada yaşamını esas seçim beyannamesi için de parti bünyesinde oluşturulan komisyon tarafından çalışmalar yürütülüyor. 7 Haziran seçimlerindeki seçim beyannamesinin de bu komisyonca yapılacak olan çalışmalar kapsamında kimi önemli değişikliklerin yapılması bekleniyor.

DİHA

1 YORUM

  1. SAYIN MUHTEREM BEY YADA BAYAN EDİTÖR ADAYLAR GENE İTHALMİ OLACAK YERLİMİ OLACAK KÜRTÇE BİLECEKMİ YOKSA GEREK YOK TÜRKÇE BİLSİNMİ DENECEK SİİRTTE İTHL BELEDİYE BAŞKANI KADAR BECERİKLİ KABİLİYETLİ DAVA ADAMI KİMSEMİ KALMAMIŞTI SİİRTTE İTHAT ESKİ VEKİL ŞİMDİKİ DİYARBAKIR BELEDİYE BAŞKANI KADAR DAVA ADAMI KÜRT KİMSE YOKMUYDU SİMDİKİ VEKİLLER KADAR DAVA İÇİNDE SİİRTTE YAŞAYAN SİİRTTEKİ KÜRTLERDEN ADAMMI KALMAMIŞTIDA BUNLAR GETİRİLDİ YOKSA BUNLARIN HEPSİNE NASILSA KÜRTLER KATLANACAKTA ÖNLERİNE KİMİ KOYSAK VERECEKLER VERMEK MECBURİYETİNDEDİRLERMİ DİYE DÜŞÜNÜYORLAR HERHALDE ÖYLEDE OLUYOR AZ KENDİMİZE GELELİM İÇİMİZDEN BİRİLERİ OLSUN OLMUYORSA BİZDE OLMAYALIM AMA NERDE O AKIL

CEVAP VER