Kürtçe soru önergesinin reddedilmesine ilişkin HDP Siirt Mv. Prof. Dr. Kadri Yıldırım’ın açıklaması

0
796 kez

Siirt Milletvekili Prof.Dr. Kadri Yıldırım, Meclise verdiği Kürtçe gensorunun bir şey anlamadık denilerek HDP’ye iade edilmesi üzerine bir basın açıklaması yaptı. Prof.DR Kadri Yıldırım, konuşmasında bir ulusun varlığının o ulusun diline bağlı olduğunu belirterek Kürtçeye yapılan saldırıların Kürt halkının varlığına yapıldığını bu yüzden de Kürtlerin Kültürel anlamda da bir özsavunma yapmakta olduğunun altını çizdi.

 

İşte Prof.Dr.Kadri Yıldırım’ın konuşması:

 

“Kürt halkı üzerinde sadece fiziksel bir baskı yok, aynı şekilde Kürt dili de bu şiddet ve baskıdan nasibini alıyor. Dolayısıyla Kürtçeye yönelik engelleme ve yasaklamalarla süren asimilasyon, Kürtlere uygulanan bir başka şiddettir. Kürt diline saldırı, tüm Kürt toplumuna yönelik bir saldırıdır. Çünkü bu saldırılar karşısında anadili için bir şey yapılmadığında zamanla dilini kaybeden toplum da yok olur. Bu sebeple Kürtçe de özsavunmasını gerçekleştirmektedir. Ben de Meclis çatısı altında Kürtçe için yaptığım ve yapacağım çalışmalarla bu kültürel özsavunmayı geliştireceğim.

 

Dolayısıyla TBMM’ye geçen hafta verdiğim ilk Kürtçe soru önergesi de bu Kültürel özsavunmanın bir sonucudur. Çünkü her ulus gibi Kürt ulusu da ancak dilini korumak şartıyla kendini yok olmaktan kurtarabilir. Dikkatinizi çekmek istiyorum, Eylül ayı eğitim ve öğretim döneminin başladığı bir aydır. Dolayısıyla bu yıl da Kürtler 2015-2016 eğitim ve öğretim dönemine Kürtçe anadilde eğitim hakkından yoksun bir şekilde girecekler. Bugün çağdaş dünya bireylerin özgürlüğünü tartışırken sayıları on milyonları bulan Kürt halkının özgürlüğü yok edilemez. Bu noktada en önemli özgürlük de Kürtlerin anadilde eğitim hakkıdır.

 

Kürtlere parmak sallayıp “Neyiniz eksik?” diyenlere çok açık ve net bir şekilde söylemek isterim ki, milyonlarca Kürt’ün anadilinde eğitimden mahrum olduğu ve üyesi olduğum Meclis’te bir Kürtçe soru önergesi kabul edilemezken siz kime masal anlatıyorsunuz? Oysa durum çok basit. Siz anadiliniz için ne istiyorlarsanız biz de aynısını istiyoruz. Meclis başkanı ve yetkili merciler, milyonlarca Kürt’ün yaşadığı bir Türkiye’de acaba bu soru önergesinde ne yazıldığını hiç mi merak etmiyorlar? Pekala Meclis’te bir çevirmen aracılığıyla Kürtlerin anadillerinde sorunlarını dile getirmelerinin kapısı aralanabilirdi.

 

Bu kapının aralanmasını umarak 4  Eylül’de Meclis başkanlığına verdiğim Kürtçe soru önergesi, TBMM Genel Evrak ve Arşiv Bölümü tarafından HDP grubuna iade edildi. Gerekçe olarak “Bir şey anlamadık” dediler. HDP olarak Kürtçe önergenin reddedilme gerekçesini yazılı olarak istememize rağmen bu da yapılmamıştır. En azından neden reddettiklerinin makul gerekçesi varsa yazıp bize gönderebilirlerdi. Eğer gerekçe “anlaşılmayan bir dil” ise demek ki ben yıllarca bilinmeyen bir dilin kürdologu olmuşum. Oysa Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde açılan ilk Kürdoloji Enstitüsünün müdürü olarak Kürtçe yüksek lisans programlarından mezun ettiğimiz binlerce öğrencinin diplomasına imza atmış bir Kürdologum.Tabii anlaşıldığı kadarıyla onlar da Kürtçe bir soru önergesi verilebileceğini beklemiyorlardı. O sebeple de ilk önce soru önergesi TBMM’nin resmi internet sayfasına ekleniyor. Yaklaşık 1-2 saat TBMM sayfasında kalan Kürtçe önerge bir anda kaldırılıyor. Daha sonra bize ulaşan bilgiye göre Kürtçe önerge görevlilerce kabul edilip sayı numarası bile veriliyor. Tabii Kürtçe olduğu anlaşılınca apar topar mühür ve sayının olduğu bölüm siliniyor. Anlaşılan kısa süreli bir şok yaşanmış.

Bu yaşananlar sadece anadili noktasında bile ülkemizin ne kadar çözüm üretmediğini gösteriyor. Bir ulusun en temel hakkı noktasında gösterdiği tahammülsüzlük dururken, bu ülkeyi yönetenler Cizre’yi nasıl görecek? Kürtlerin özgürlük taleplerini nasıl anlayacak? Ben bu ülkede kurulan ilk Kürtçe enstitüsünün müdürü olarak bunun peşini bırakmayacağım. Beni ikna etmeleri gerekiyor. Madem enstitü açıp beni de oraya müdür tayin ettin yıllarca, o zaman bu dille halkıma hizmet etme hakkımı da tanıyacaksın. Bunun için yetkililerden mutlaka yazılı bir gerekçe talep edeceğim. Bu önergeyi gerekirse Türkçesini de yanına iliştirip tekrar vereceğim.  Kürtçe soru önergesiyle ilgili yaşanan gelişmeleri ve anadilde eğitim konusunu da Meclis’te bir basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşacağım.

 

Prof. Dr. Kadri YILDIRIM

HDP Siirt Milletvekili”

 

kurtce-gensoru1

 

User comments

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER