HDP’de Dicle’yi ikna turları

2
934 kez

HDP’nin 1 Kasım’da yarışacak aday listesinde büyük bir değişiklik yapılması beklenmezken, Kürt hareketinin simge isimlerinden DTK Eşbaşkanı ve İmralı heyeti üyesi Hatip Dicle’nin aday olması yönünde hem parti yönetimi hem de parti tabanında büyük bir beklenti bulunduğu dile getiriliyor. Parti yönetiminin de 1 Kasım seçimlerinde aday olması için Dicle’yi razı etmeye çalıştığı öğrenilirken, Dicle’nin aday olmak istemediğini ilettiği belirtiliyor.

Batıda oyları arttırabilir

1 Kasım seçimlerinde yarışacak adayların Yüksek Seçim Kurulu’na iletileceği 18 Eylül’e 48 saatten az bir süre kala HDP’den aday olması için Kürt hareketinin önemli isimlerinden Hatip Dicle’nin ikna edilmesi yönünde çalışmalar yürütülüyor. Edinilen bilgiye göre, 7 Haziran seçimleri öncesinde aday olup olmayacağı tartışılan Dicle’nin 1 Kasım için adaylığı tekrar gündeme gelmişti. Ancak Dicle, kendisinin 7 Haziran öncesinde olduğu pozisyonunu koruduğunu belirterek, aday olmak istemediğini açıklamıştı.

HDP kulislerinde özellikle Dicle gibi Kürt hareketinin önemli isimlerinin bölgenin yanı sıra batıda bulunan Kürt seçmen üzerinde de olumlu etki bıraktığı dile getiriliyor. Bu kapsamda Dicle’nin aday olmasının bölgenin yanı sıra batıda da partinin oylarını artırabileceği değerlendirmeleri yapılıyor.

Diyarbakır ya da İstanbul

Dicle’nin ikna edilmesi durumunda Diyarbakır’dan ya da İstanbul’dan aday olabileceği dile getiriliyor.

Mahmut Lıcaı/Cumhuriyet

2 YORUMLAR

  1. Nezir bilip bilmeden yazmissin yine. Hatip Dicle saglik sorunlarindan dolayi aday olmadi. Birde halkin icinde kalarak bire bir calisma yaparak daha cok katki saglayacagini düsünüyor. Hatip Dicle Vicdani rahatsiz olsa DTK esbaskanligini birakir. Ayrica her vekilin Kürt olmasina gerek yok. Kürtce bilmemesinin nedenlerini ortadan kaldirmak icin mücadele ediyorlar. Sen bu elestirini Kürtce yazabiliyormusun? Hayir. Baskalarina laf söyleme hakkin yoktur.

  2. ADAM KÜRT AMMA VİCDANLI AMMA GERÇEKÇİ AMMA ADAM GİBİ ADAM YAPILAN ZULMÜ GÖRÜYOR YAPILAN HIYANETİ GÖRÜYOR YAPILAN KALLEŞLİĞİ GÖRÜYOR YAPILAN SALDIRILARI GÖRÜYOR VE VİCDANI BUNDAN RAHATSIZ ONDAN ADAY OLMUYOR İŞTE GERÇEK İNANÇLI KÜRT BAKIN BAKALIM 80 VEKİLİNİZİN İÇİNDE KAÇ TANESİ KÜRT KAÇ TANEDE KÜR DEĞİL VE KÜRTÇE BİLMİYOR BİRAZ VİCDAN BİRAZ

CEVAP VER