HPG’li Bozan Eruh’ta son yolculuğa uğurlandı

2
2.336 kez

SİİRT (DİHA) – Şırnak’ın Heştan (Yoğurtçular) köyünün bombalaması sonucu yaşamını yitiren HPG’li Ali Bozan (Dijwar Herekol) Eruh’ta düzenlenen törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Şırnak’ın Heştan (Yoğurtçular) köyü kırsalının savaş uçaklarınca bombalanması sonucu yaşamını yitiren 5 HPG’liden Ali Bozan’ın (Dijwar Herekol) cenazesi Siirt’in Eruh ilçesinde toprağa verildi. Aralarında HDP Siirt Milletvekili Hatice Seviptekin’in de bulunduğu çok sayıda kişi tarafından Şırnak Devlet Hastanesi’nden alınan Bozan’ın cenazesi Birînîye bölgesinde çok sayıda kişi tarafından karşılandı.

Konvoy eşliğinde Eruh’a getirilen cenaze ilçe girişinde omuzlara alınarak sloganlar eşliğinde Bahçelievler Cami’ye getirildi. Dini vecibelerinin ardından mezarlığa getirilen HPG’li Bozan dualar eşliğinde toprağa verildi.
Saygı duruşunun ardından konuşan HPG’li Bozan’ın babası İsa Bozan, “Bu şehit sadece bizim değil, hepimizin şehididir. Bu tüm Kürdistan’ın şehididir. Kürdistan’ın ve Kürt halkının başı sağ olsun” dedi.

Ardından konuşan DBP Siirt İl Eşbaşkanı Reşit Teymur Bozan aileye baş sağlığı dileyerek, “Yüz yıllardır varlık mücadelesi veren Kürt halkının gençleri bu gün işgallere karşı Kürt halkını ve insanlığı korumak adına büyük bedeller ödüyor. Biz de buradan söz veriyoruz ki yer gök yarılsa da Dijwar Herekol’un ve onun yoldaşlarının yolundan dönmeyeceğiz, mücadelelerini daha da yükselteceğiz” diye konuştu.

‘Barış adına kardeşliğimizi güçlendirelim’

HDP Siirt Milletvekili Hatice Seviptekin ise Eruhluları birlik ve beraberliğe çağırarak, “Cizre’de yaşananların Eruh’ta da yaşanmaması için gelin birliğimiz ve kardeşliğimizi güçlendirelim. Halklarımıza barışı ve huzuru getirmek adına buradan Eruh halkı olarak birliğimizi ve kardeşliğimizi daha da güçlendireceğimize söz veriyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından mezarlık çıkışında taziyeleri kabul eden Bozan ailesi buradan Gaziantep’e geçti. Bozan ailesi HPG’li Bozan için Gaziantep’in Şahinbey ilçesinin Güzel Vadi Mahallesi’nde kurulan taziye çadırında taziyeleri kabul edecek.

 

srt-15-09-15-hpgli-alibozan-cenaze srt-15-09-15-hpgli-alibozan-cenaze4 - Kopya srt-15-09-15-hpgli-alibozan-cenaze7 srt-15-09-15-hpgli-alibozan-cenaze8 srt-15-09-15-hpgli-alibozan-cenaze11 srt-15-09-15-hpgli-alibozan-cenaze5 (1)

2 YORUMLAR

  1. ölümlere sebep olanlar sevinenler kahrolsun ölümlerden medet umanlar kahrolsun ama bu kişide pasta almaya giderken vurulmuş desenize bunları ölüme gönderenler nerede çocuklarını özel okullarda eğitime yollarlar bazıları amerikada okuturlar ama gariban kürt evlatlarını dağa ölüme yollarlar uyanalım artık ben bir kürt olarak utanıyorum yazık evlatlara yazık analar ağlamasın ne kürt ne türk yahu s,iz hiçmi güzel olumlu haber yapmazssınız acaba

CEVAP VER