Polis vurduktan sonra başını ezerek ölümünü bekledi

0
2.251 kez

VAN (DİHA)  Van’da polisler tarafından katledilen Vedat Balık’ın, ilk ateş açıldığında ağır yaralandığı ancak yanına gelen polislerin ayaklarıyla başını ezdiği ve yaşamını yitirene dek başında beklediği iddia edildi.

Van’ın merkez Edremit ilçesine bağlı Şehit Fırat ve İpekyolu ilçesine bağlı Xaçort (Hacıbekir) mahallelerini gece ablukaya alan polisin ağır silahlarla mahalleyi taraması sonucu Vedat Balık (18) adlı genç katledildi, Mahsun İltaş isimli genç ise ağır yaralandı. Balık’ın cenazesi Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılırken, ağır yaralı İltaş ise aynı hastanede ameliyata alındı. Akşam saatlerinde başlayan ve gece yarısına kadar süren saldırının görgü tanıkları infazla ilgili çarpıcı detaylar verdi. Günlerdir polislerin mahallelerinde katliam yapma peşinde olduğunu ve günlerdir gençleri tahrik etmek için mahallelerine rastgele biber gazı attığını dile getiren Şehit Fırat Mahallesi sakini Meryem Aktaş, akşam mahallelerinde hiçbir olayın olmamasına rağmen çok sayıda özel harekat timinin mahallelerine yığıldığını söyledi.

‘Ölene kadar başından ayrılmadı’

Vedat Balık’ın katledilme anını anlatan Aktaş, “Vedat vurulduktan sonra polis ayağını kafasına bastı. Ölene kadar başından ayrılmadı. Hiç kimsenin yaklaşmasına izin vermedi” dedi. Yaşananların devletin Kürt halkına karşı nasıl bir kin duyduğunun göstergesi olduğunu ifade eden Aktaş, “Yeter artık bu düşmanlık. Durdurun artık bu katliamı, çocukları öldürmekle elinize ne geçiyor?” sözleriyle tepki gösterdi.

‘Kendini kurşunlara siper etti’

Polisin mahalleyi ateş altına alması üzerine ailesine ve çocuklarına zarar gelmemesi için oğlunun kendisini kurşunlara siper ettiğini dile getiren ağır yaralı Mahsun İltaş’ın annesi Fehima İltaş ise, “Yıllardır bu devletten çekiyoruz, artık ne istiyorsunuz bizden, öldürdükleriniz yetmedi mi?” dedi. Anne İltaş, daha önce de devletin ailelerinden birini öldürdüğünü ve ardından tazminat ödemeye çalıştığını dile getiren İltaş, “Öldürdükleri insanlarımızın kanını bize yedirmeye mi çalışıyorlar. Devletin rüşvetini kabul etmedik, etmeyeceğiz. Yeter artık, ben bu yaşımda elime silahı alıp onlara karşı savaşmak istiyorum. Artık dayanamıyoruz” dedi.

‘Neye uğradığımızı şaşırdık’

İltaş’ın ablası Miyeser Özkan da akşam yemeğine oturduklarını sırada elektriklerin kesildiğini ve daha sonra patlama ve silah sesleri duyulduğunu dile getirdi. Kardeşinin seyyar satıcılık yapan babasına yardım etmek için evden çıktığını belirten Özkan, “Neye uğradığımızı şaşırdık. Bir an mahallemizde bomba sesleri, silah sesleri gelmeye başladı. Dışarıya çıktığımızda kardeşimin kanlar içindeki bedenini kapının önünde bulduk” ifadesinde bulundu.

Vedat-Balik1 v-16-09-15-polis-xacort-infaz-taniklarii4 v-16-09-15-polis-xacort-infaz-taniklarii1

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER