Şırnak Valisi’ni Tabipler Odası Başkanı yalanladı

0
623 kez

ŞIRNAK (DİHA) – Cizre’de ilan edilen 8 günlük sokağa çıkma yasağı süresince “Cizre Devlet Hastanesi’ne 2 bin 252 hasta müracaatta bulunup, tedavi gördü” diyen Şırnak Valisi’ni, Şırnak Tabipler Odası Başkanı Azad Karagöz’ün anlatımları yalanladı. Uygulanan abluka sırasında polis ve özel harekat timlerince katledilenlerin yanı sıra kimi sivillerin hastaneye götürülemediği için can verdiğini söyleyen Karagöz, “Sağlık çalışanlarına yönelik kısıtlama olmamış olsaydı, şu an yaşamını yitiren birçok insan su anda aramızda olurdu” dedi.

Cizre’de 9 gün boyunca yaşanan devlet terörü sırasında polis ve özel harekat timlerinde vurulan sivillerin yanı sıra hayatını kaybedenlerin sayısının 21’e çıkmasında en önemli etken, 35 günlük Muhammed bebek gibi yaşadıkları sağlık problemleri nedeniyle kimi yurttaşların hastanelere kaldırılmasına izin verilmemesi nedeniyle hayatlarını kaybetmeleri oldu. Öyle ki hayatını kaybedenlerin morga kaldırılmasına dahi izin verilmediği için cenazeler, günlerce evlerde ya da camilerde bekletilmek zorunda kalındı.

Acil yardım çağrıları yanıtsız kaldı

Günler süren saldırılar içerisinde yaralanan yurttaşların 112 Acil Servis’e yatıkları çağrıları cevapsız kaldı. Kronik rahatsızlıkları bulunanlar, diyaliz hastaları, hamile kadınlar ile özel bebek maması kullanan çocuklar, hastaneye ulaşamadığı için adeta ölüme terk edildi.
Cizre Devlet Hastanesi’nde çalışan doktor ve sağlık çalışanlarını ise işlerini yapmaları engellendi, sağlık görevlileri de bizzat şiddete maruz kaldı.

Bu tabloya rağmen Şırnak Valisi İhsan Su, dün düzenlediği basın toplantısında sokağa çıkma yasağı süresince “Başta sağlık hizmeti olmak üzere halkın diğer temel ihtiyaçlarının karşılanması için azami özen gösterilmiştir. Cizre Devlet Hastanemize 2 bin 252 hasta müracaatı olmuş ve tedavileri ile ilgili işlemler gerçekleştirilmiştir” açıklamasında bulundu.

‘En kötü savaş koşullarında dahi insanları sağlığa ulaşması engellenmez’

Yasağın “güvenlik” gerekçesiyle yapıldığı söylense de, en yoğun savaşların yaşandığı yerlerde dahi sağlık sisteminin çalışması için bir altyapı hazırlandığını ve böylesi durumlarda bunun işlevsel hale geçirildiğini dile getiren Şırnak Tabipler Odası Başkanı Azad Karagöz, Cizre’de ise sağlık ocaklarından özel polikliniklere kadar tüm sağlık kuruluşlarının çalışmalarının engellendiğini kaydetti. Karagöz, “Öyle ki hastanenin Acil Servisi dahi boşaltıldı. Sürekli açık olması gereken Acil Servis’in dahi insanlara hizmet vermesi engellendi” dedi.

İçeridekiler dışarı çıkamadı, dışarıdakiler içeri giremedi

Karagöz, hastanede görevde bulunan yasaktan habersiz sağlık çalışanlarının, yasağın ilanı sonrası nöbeti devredecek kimse olmadığı için günlerce hastanede kalmak zorunda kaldıklarını da paylaştı.

Aşıların tümü bozuldu

Sağlık çalışanlarının yaşadığı bu sıkıntıların yanı sıra Karagöz’ün dikkat çektiği ortaya çıkan bir diğer önemli durum ise tüm ilçedeki sağlık ocaklarında bulunan aşıların yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle bozulmuş olması. Karagöz, bu yüzden şuan ilçedeki hiçbir çocuğa aşı yapılamadığının altını çizdi.

İnsanlar ölüme terk edildi!

Hayatlarını kaybedenlerden birçoğunun çok basit uygulamalarla kurtarılabileceğini de söyleyen Karagöz, “Kanamaları olan insanlara zamanında müdahale edilseydi, bu kadar insan yaşamını yitirmeyecekti. Mahalle ortamında yaralı ve hastalara müdahale edecek şartlar yok. Bundan dolayı hastalar ve kurşun yarası olanlar can verdiler. Ciddi kurşun yarası alan 3-5 kişinin dışında diğer tüm yurttaşlara müdahale edilebilinseydi şayet, tamamı şu anda aramızda olurdu ama bu insanlar ölüme terk edildi” dedi.

Cizre Eczacılar Odası Başkanı Hidayet Munis de yaralılara müdahale edilemediği için ölümlerin sayısının arttığı görüşünde.
Abluka süresi boyunca halkın ilaç ve tedavi ihtiyaçlarına yardımcı olabilmek sahibi olduğu eczaneyi açık tutmaya çalıştığını belirten Munis, +Yaralılara müdahale edilemediği için birçok kişi, kısıtlı tıbbi malzemelerle evinde tedavi olmak zorunda bırakıldı. Yaralıların kanamaları durdurulamadığı için tedaviler yetersiz kaldı. Bundan dolayı birçok insan yaşamını yitirdi. Temennimiz bir daha böylesi koşulların yaşanmaması” diye konutlu.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER