Bizi susturmak isteyenlere karşı yılmayacağız’

4
583 kez

SÊRT – TİB tarafından 20 defa sitesi kapatılan DİHA’dan sonra bir erişim engeli de Siirt’te yayın yapan siirttenote.com haber sitesine geldi. Türkiye’deki muhalif basın kurumlarına yönelik yıllardır süregelen bu kısıtlama ve baskılara karşı boyun eğmeyeceklerini ifade eden sitenin sahibi ve genel yayın yönetmeni Zana Aksu, “Bu sansür yıllarca farklı şekillerde karşımıza çıktı. Ama artık şunu anlamaları gerekiyor; yılmayacağız” dedi.

Son günlerde özgür basın kurumlarının internet sitelerinin kapatılması ve çalışanlarına yönelik yapılan baskılar Türkiye’deki basın özgürlüğünü yeniden gündeme taşıdı. Fırat Haber Ajansı (ANF), Dicle Haber Ajansı (DİHA), Hawar Haber Ajansı (ANHA) Özgür Gündem gazetesi, Yüksekova Haber, Sendika.org, RojNews gibi birçok Kürt haber kaynağına 24 Temmuz itibariyle yasak getirilmişti. Başbakanlık talimatıyla DİHA’nın sitesine 20 defa erişim engeli getiren Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı (TİB) bu defa da Siirt’te 3 dilli yayın yapan siirttenote.com haber sitesinin erişimine “idari tedbir” kararıyla engel koydu. Yaklaşık 6 yıldır “Siirt ve Siirt’ten öteye 3 dilde demokratik haber taşımak bizim işimiz” sloganıyla 3 dilde yayın yapan siirttenote.com sitesi, kentte en çok okunan sitelerin başında geliyor. 3 çalışanı ile sayıları az olmasına rağmen haber ulaştırma noktasında Siirt’te ilk sıralarda bulunan siirttenote.com sitesinin sahibi ve genel yayın yönetmeni Zana Aksu, basın sitenin kapatılmasını değerlendirdi.

 

‘Okuyucu kitlemiz sitemize erişemiyor’

Yaklaşık 6 yıldır Siirt’te gazete ve haber sitesi üzerinden yayın yaptıklarını kaydeden Zana, “Devletin ekonomik baskıları nedeniyle bazı sıkıntılar yaşadık ve bu yüzden gazete baskımızı durdurarak internet üzerinden yaptığımız yayınlara ağırlık verdik. İnternet üzerinden yaptığımız yayınlarda da yine devletin baskısıyla karşılaştık ve bunlarla uğraşmak zorunda kaldık. Bugüne kadar yaklaşık 23 tane dava ve soruşturma ile karşı karşıya kaldık. En sonunda da devletin tüm kendisine muhalif bulduğu basın kurumlarına yönelik gerçekleştirdiği erişim engeline maruz kaldık. Şu an okuyucu kitlemiz sitemize erişemiyor” dedi.

 

zana1

‘TİB hakkında suç duyurusunda bulunacağız’

Siirt’te yayın yapan 20 tane haber sitesi olduğunu ifade eden Zana, “Bizim haber sitemiz dışındaki tüm siteler AKP tekelinde çalışıyor. Biz gerçekleri halka yansıttığımız ve muhalif olduğumuz için AKP sitemizi kendi tekeline almak istedi. Fakat biz bunu kabul etmeyince de susturmak için ellerinden geleni yaptılar ve yapmaya da devam ediyorlar. Soruşturmalar, kısıtlamalar ve erişim engeli verdikleri bu uğraşın ürünüdür” şeklinde konuştu. Gerçek ve tarafsız gazeteciliği bu topraklarda yapmaya kararlı olduklarının altını çizen Zana, “Halkın haber alma hakkı birilerinin tekelinde olan bir şey değildir, kimse buna engel olamaz. Engel olmaya çalışmaları bizim halkla beraber ortaklaşarak daha fazla çalışmamıza neden olur. Devletin bu kısıtlama çabası halka haber aktarmamız noktasında bizim açımızdan herhangi bir engel teşkil etmeyecek” diye konuştu. Zana, siteye erişim engeli konusunda TİB hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ve sitenin bir an önce açılması için çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

‘AKP bizi susturmak istiyor’

Haber sitelerine erişim engeli getirilmesinin büyük bir suç olduğuna dikkat çeken Zana, “Bu suçun AKP ve Siirt’e atanmış bürokratlar tarafından bilinçli olarak yapıldığını düşünüyoruz. Çünkü AKP Siirt Milletvekili Yasin Aktay’ın uluslararası basına yansıyan tüm haberleri bizim sitemiz tarafından yansıtıldı. Bu yüzden bizi susturmak amacıyla Yasin Aktay ve Siirt Valisi’nin bu erişim engeli konusunda etkileri olduğunu düşünüyorum. Fakat fazla sevinmesinler. AKP’ye ve Siirt Valisi’ne seslenmek istiyorum: Bizler artık alternatifsiz haberciler değiliz. Artık sosyal medyamız, tekniklerimiz var. Siz sitemizi bugün kapatırsınız ama yarın yenisiyle karşılaşırsınız. Gerekirse 10 site daha açacağız DİHA gibi, ama haberlerimizi yapmaya, halka aktarmaya devam edeceğiz. Bunu böyle bilin” şeklinde konuştu.

‘Yılmayacağız’

Türkiye’de basın özgürlüğünün olmadığını belirten Zana son olarak şunları belirtti: “Bu sansür yıllarca farklı şekillerde karşımıza çıktı. Önce gazetecilerimizi öldürdüler, yılmadık, sonra gözaltına aldılar tutukladır, yine yılmadık. Şimdi bugün tümden bir çözüm için yeniden kolları sıvadılar. Bu defa gazetelerimizin, sitelerimizin okunmasını engellemek için erişim engeli getiriyorlar. Bu şekilde hukuksuz ve iktidarın eliyle cezalandırma yöntemine başvuruyorlar. Dün DİHA, ANF, Özgür Gündem ve niceleri onlar için tehlike arz ediyordu. Bugün anladık ki biz de artık onlar için bir tehlikeyiz. Bu sansür bu yüzden Siirt’e kadar uzandı ve Siirttenöte’yi engellediler. Bu sansürleri özellikle özgür muhalif basınlarına yapıyorlar ama artık şunu anlamaları gerekiyor: yılmayacağız. Gazeteciliğin özellikle Kürdistan’da yapılması çok zor bir iş. Biz burada çatışmaların içinde haber yapıyoruz. Öldürülme tehlikemiz var, her gün gözaltına alınıyoruz, şiddete maruz kalıyoruz. Siteye haber taşıyana kadar onlarca zahmetli yol katediyoruz. Bu yetmiyormuş gibi sitelerimizin okunmasını engelliyorlar. Bu Türkiye’de basın özgürlüğüne sürülmüş kara bir leke.”

Kaynak:ŞİLAN ÖZHAN/JİNHA

4 YORUMLAR

  1. Zana aksu, sen gerçekten çok yürekli bir adamsın. Senden korkuyorlarki siteni kapatiyorlar. Ama buna rağmen yine site actin. Oysa zırtçılar.netin sahibi Faşist ırkçı eyo çok sevinmişti. Çünkü tıklanma sayısı artacaktı. Ama hevesi kursağında kaldı çakalın. Onun şerefi haysiyeti onuru tıklanma sayısıdır. O yüzden bol bol cami duvarına işer. Ama Sen ve senin gibiler oldu ırkçı faşist isirdlilere rahat yok. Allahına kurban senin. Secimde hırsızlara dikkat edin ha. Malumdur Bunların karakteri olmuş çalmak çırpmak 🙂

CEVAP VER