Siirt’te Askerler ve korucular Ormanı Ateşe Verdi

0
1.258 kez

Baykan(Hawêl)-itlis’te operasyona çıkan asker ve korucular Sivê (Konalga) mezrasını ateşe verdi. Mezrada mahsur kalan yurttaşlar, acil yardım talebinde bulundu.

Bitlis ve Siirt il sınırları arasında bulunan Bitlis’e bağlı Gidanê (Karaca) köyü kırsalında operasyon başlatan asker ve korucuların, bölgeyi helikopterlerin de desteğiyle ateşe verdiği iddia edildi. Kısa sürede büyüyen yangın Gidanê’ye bağlı Sivê (Konalga) mezrasına sıçradı. Mezrada bulunan çok sayıda hayvanın telef olduğu belirtilirken, yine bölgede bulunan 500 dönümlük arazi içerisinde yer alan ağaçların tamamen yandığı kaydedildi. Yangının yerleşim alanının bazılarına sıçradığını ve yangın tehdidinin devam ettiğini söyleyen mezra sakinleri, acil bir şekilde bölgeye yardım gönderilmesini talep ederken, bölgede ise silah seslerinin yoğun bir şekilde geldiği bildirildi. Ayrıca Siirt Gökçebağ(cıwanika)  beldesinden dünden beri başlayan yangın hala devam ediyor.

Öte yandan Siirt, Baykan ve Bitlis üçgeninde bulunan Îsqembol (Ormanbağı) köy korucularının da Sivê (Konalga) mezrasını yoğun bir şekilde silahlarla taradığı öğrenilirken, mezra sakinlerinin korucuların silahlı saldırısından dolayı mahsur kaldığı aktarıldı.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER