YSK Başkanı’ndan ‘taşımalı sandık’ açıklaması

0
453 kez

ANKARA (DİHA) – Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, İlçe Seçim Kurulları’ndan gelen sandıkların birleştirilmesine ilişkin taleplerin Kurban Bayramı’ndan sonra değerlendirileceğini açıkladı.

1 Kasım’da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde Cizre başta olmak üzere Kürdistan’ın kimi bölgelerinde, oy kullanılacak sandıkların “güvenlik” gerekçesiyle başka yerlere taşınması yönünde İlçe Seçim Kurulları tarafından alınan kararların kamuoyuna yansıması sonrası Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven konuya dair yazılı açıklama yapmak zorunda kaldı.

YSK’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bazı yazılı ve görsel medyada 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak olan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde oy kullanılacak sandıkların taşınmasına il, ilçe seçim kurulları ile valiliklerce karar verildiği şeklinde haberler yer almaktadır. Anayasanın 79. maddesine göre seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma görevi Yüksek Seçim Kurulu’na aittir. Yüksek Seçim Kurulumuzca terör olayları nedeniyle İlçe Seçim Kurullarımızdan gelen; vatandaşlarımız, sandık kurullarımız ve sandığın güvenliği gerekçesiyle hangi nedenle hangi mahallede sandığın birleştirilmesi gerektiğine ilişkin gerekçeli talepler bekletilmekte olup, Kurban Bayramından sonra Yüksek Seçim Kurulu tarafından değerlendirilecektir.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER